Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu, 'vazbu' v domácím vězení zamítl

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta a odvolaného ukrajinského gubernátora Michaila Saakašviliho. Politik čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. Proti rozhodnutí soudu je možné se do pěti dnů odvolat, uvedla agentura Unian.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Saakašviliho osvobodili z policejního vozu a zamířili k parlamentu. | Zdroj: Reuters

Policie politika zadržela v pátek, Saakašvili následně v cele předběžného zadržení o víkendu zahájil hladovku. Obžaloba v pondělí u soudu žádala o vazbu ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku.

Válečný zajatec?

Přeplněná soudní síň, kde byli kromě novinářů i Saakašviliho stoupenci, na rozhodnutí soudkyně Larysy Cokolové reagovala potleskem. Saakašvili pak novinářům řekl, že hodlá pokračovat v boji proti oligarchické vládě na Ukrajině.

'Míšu na svobodu!' skandovaly tisíce Saakašviliho stoupenců v centru Kyjeva

Číst článek

Politik, který si v rodné Gruzii vysloužil pověst zapřisáhlého nepřítele Kremlu, u soudu obvinění ukrajinské prokuratury znovu označil za lživá a sebe navíc za válečného zajatce.

"Nepovažuji se za zadrženého. Považuji se za válečného zajatce. Považuji se za zajatce ukrajinských oligarchů a (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Jsem válečný zajatec. Skutečně. Protože oni vedou válku proti Ukrajině," citovala agentura Unian Saakašviliho, který během soudního líčení zazpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu.

Podpora Tymošenkové

Hon na Saakašviliho

Číst článek

Saakašviliho přišla u soudu podpořit bývalá ukrajinská premiérka a nyní opoziční poslankyně Julija Tymošenková. Před soudní budovou se policie střetla se zhruba 200 stoupenci gruzínského exprezidenta.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky však postupně ochladly; ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme