Na východě Ukrajiny před volbami sílí boje. Zahynulo devět povstalců a jeden voják

Před druhým kolem ukrajinských prezidentských voleb zesílily boje na východě země, informují v pátek kyjevská média. Podle listu Ukrajinska pravda zahynul v uplynulých 24 hodinách v Donbasu jeden ukrajinský voják a při odvetné palbě zemřelo devět proruských povstalců. Zraněny byly téměř dvě desítky lidí. Informace separatistů vysoké ztráty nepotvrzují.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják na frontě (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ukrajinští novináři hlásí boje zejména kolem azovského přístavu Mariupol, povstalci údajně pálí z protitankových zbraní, obrněných transportérů, granátometů a velkorážných kulometů.

„Na všechny útoky protivníka naši obránci odpověděli palbou. Ztráty nepřítele se dále upřesňují,“ citovala Ukrajinska pravda armádní komuniké. O okolnostech smrti devíti povstalců se dokument nezmiňuje.

Potkají se při debatě? Porošenko i Zelenskyj si rezervovali stadion Olimpijskyj, každý ale v jiný den

Číst článek

Podle povstalecké agentury DAN ukrajinská armáda ostřelovala okolí frontového města Horlivka, které kontrolují separatisté. V noci na pátek tam byl poškozen obytný dům, informace o případných obětech agentura nepřinesla. Pod palbou ukrajinských jednotek byl i okraj Doněcka a město Jasynuvata. Ukrajinská armáda údajně do boje nasadila minomety, granátomety a kulomety.

Agentura DAN v pátek informovala o prohlášení povstaleckého velitele Alexeje Nikonorova, podle něhož jarní příměří vyhlášené oběma bojujícími stranami počátkem března zcela selhalo. „Bylo to jedno z nejméně účinných zastavení palby, počet ozbrojených incidentů během něj narostl téměř čtyřnásobně,“ prohlásil Nikonorov.

Od jara 2014, kdy boje na východě Ukrajiny začaly, zahynulo v Donbasu 13 tisíc lidí. Příměří, většinou nepříliš úspěšných, bylo vyhlášeno víc než dvacet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme