Kyjev viní Rusko z utětí hlavy ukrajinskému vojákovi. ‚Barbarství,‘ uvedl ukrajinský generální prokurátor

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly nebo uťaly hlavu ukrajinskému vojákovi. Ukrajina údajně získala informaci, že velitelé jedné z ruských jednotek ve Volnovašském okrese nařídili podřízeným, aby ukrajinské vojáky nebrali do zajetí, ale krutě je zabili, cituje ukrajinská prokuratura na telegramu Kostina. Moskva se k obvinění nevyjádřila.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci na tanku v Doněcku

Ruský tank s ruskými vojáky v ulicích Doněcku (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinská generální prokuratura uvádí, že ukrajinská armáda objevila během leteckého průzkumu na jedné z bojových pozic v Doněcké oblasti obrněné vozidlo ukrajinských ozbrojených sil a na něm hlavu ukrajinského vojáka. Zprávu na síti Telegram úřad doplnil fotografií vozidla, která je částečně rozmazaná v místech kapoty vozu. 

Zhruba dvě třetiny Čechů by si přály konec války na Ukrajině. I za cenu ztráty území

Číst článek

„Je to strašlivé barbarství, které nemá v 21. století místo,“ uvedl ukrajinský generální prokurátor. „Je to další důkaz, že válečné zločiny, které páchá agresor, nejsou ojedinělé incidenty, ale plánovaná strategie ruského režimu,“ dodal Kostin, podle něhož ukrajinské úřady zjišťují okolnosti případu a vyšetřují ho na základě podezření z porušení zákonů a zvyklostí války v kombinaci s úkladnou vraždou.

„Takové jednání představuje hrubé porušení článků Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci a Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám o ochraně oběti mezinárodních ozbrojených konfliktů,“ dodala prokuratura.

Agentura AFP, která na obvinění Rusů z utětí hlavy ukrajinského vojáka upozorňuje, podotkla, že nebyla schopna tvrzení Kyjeva nezávisle ověřit.

V Rostovské oblasti začal hořet sklad s ropnými produkty. Rusko viní ukrajinské drony

Číst článek

Ukrajinská agentura Unian v souvislosti s touto zprávou poznamenala, že ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec už dříve obvinil ruské invazní jednotky z páchání válečných zločinů na ukrajinských zajatcích. „Případy poprav, bití nebo mučení našich válečných zajatců, které se dostanou na veřejnost, jsou jen malou částí údajů, které dostávám každý den,“ řekl ochránce lidských práv.

Páchání válečných zločinů?

Kyjev dlouhodobě obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů, což Moskva popírá. Loni v dubnu se internetem šířilo mimořádně násilné video, na němž muž v uniformě s bílou páskou na ruce – které na Ukrajině používá ruská invazní armáda – uřízl hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky.

Upozornila na něj světová média, která zároveň podotkla, že nemohla potvrdit pravost nahrávky. Ukrajinská média tehdy uvedla, že ruští vojáci takto zavraždili ukrajinského válečného zajatce. Kreml reagoval slovy, že video je „strašné“ a je třeba ověřit jeho pravost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme