Kyjev zažívá největší demonstrace od 'oranžové revoluce'. Opozice volá po pádu vlády

Ukrajinské hlavní město Kyjev obsadily desítky tisíc demonstrantů. Jsou to největší protesty od dob ‚oranžové revoluce‘ před devíti lety. Policie zasahovala hlavně před prezidentským palácem, obušky a slzným plynem demonstranty vytlačila. Zraněných jsou na obou stranách desítky. Opozice se od násilí distancovala. Požaduje ale odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče i vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na náměstí Nezávislosti v Kyjevě jsou desítky tisíc lidí | Zdroj: Reuters

Ukrajinská opozice svolala další demonstraci v centru Kyjeva. Lidé chtějí protestovat, dokud premiér a ministr vnitra nepodají demisi. Pobouřil je včerejší tvrdý zásah policie proti účastníkům demonstrace na podporu evropského směřování země. Na demonstraci zamířilo přes 100 tisíc lidí.

„Na této demonstraci se opravdu sešlo obrovské množství lidí. Nedá se to odhadnout. Je to určitě přes 100 tisíc,“ hlásí z Kyjeva zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění přímo v Kyjevě sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín (19:31)

Lidé se na národní shromáždění sjeli zřejmě z celé Ukrajiny na výzvu opozičních vůdců, které rozhořčil včerejší zásah policie proti demonstrantům. „Jakou vládu to tu máme, když bije naše děti? Nemůžeme jim ustoupit, nemůžeme zůstat sedět doma. Jsem skutečně plný hněvu na tuto vládu,“ řekl jeden z účastníků demonstrace.

Proudy lidí tak nejprve zamířily k náměstí Nezávislosti, které ovšem policie zablokovala a zhradila železnými zátarasy. Ty se jim ale evidentně podařilo překonat a vydat se dále k prezidentskému paláci. Policie pak odsud pomocí obušků a slzného plynu demonstranty vytlačila. Stotisícový dav nadále zůstává na náměstí Nezávislosti.

Situace se odpoledne vyhrotila poté, co se zamaskovaní mladíci za pomoci buldozeru pokusili prorazit zátarasy na ulici, kde se nachází kancelář prezidenta


OBRAZEM: Bitva u prezidentského paláce v Kyjevě očima zvláštního zpravodaje ČRo

Číst článek

Ukrajinská opozice se distancovala od násilností, které na některých místech protesty provázejí. Jsou to prý státem řízené provokace, které mají ospravedlnit policejní zásah nebo vyhlášení výjimečného stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kyjevě na národní demonstraci je i zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Při takových masových shromážděních, jako je toto, mohou očekávat různé provokace a je možné, že k nějakým incidentům dojde,“ dodává z Kyjeva Martin Dorazín.

Opozice v podvečer vyzvala všechny obyvatele Ukrajiny, aby přijeli do Kyjeva, kde se rozhoduje o osudu země. Režim prý váhá, jestli vyjednávat, nebo použít sílu.

Sám prezident Viktor Janukovyč a předseda vlády Nikola Azarov odsoudili včerejší brutální zásah policie. Řekli, že k němu nemělo dojít, a nařídili přísné vyšetřování.

Kyjevská radnice na základě rozhodnutí soudu jakákoli shromáždění v centru hlavního města zakázala v rozmezí od 1. prosince až do 7. ledna.

Záchranáři ošetřují zraněné po střetech u prezidentského paláce v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

Ukrajinci chtějí demonstrovat, dokud premiér a ministr vnitra nepodají demisi

Číst článek

Martin Dorazín, ČRo, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme