Kyjevský magistrát se během protivládních protestů stal centrem demonstrantů

Úřad, který opravdu slouží lidu, najdete v Kyjevě. Tamní městský úřad teď funguje jako zázemí ukrajinských demonstrantů, kteří honosnou budovu na hlavní třídě Kresčatiku obsadili o víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad v Kyjevě během demonstrací | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kyjevský magistrát se změnil v distribuční centrum jídla a šatstva pro demonstranty na nedalekém Náměstí nezávislosti, kde dnem i nocí pokračují protivládní protesty. Demonstranti budovu městského úřadu obsadili v sobotu, úředníci se už do svých kanceláři nevrátili.

„Tady sbíráme podpisy za odstoupení prezidenta a premiéra Azarova," ukazuje hrdě archy hustě popsaných papírů pan Vjačeslav Savycki, který se sám ujal petiční akce a dohlíží na to, aby lidé podle dokladů správně vyplnili jméno, příjmení a číslo telefonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kyjevský magistrát slouží lidu

„Podle zákona potřebujeme milion podpisů, abychom petici mohli předložit parlamentu. Ukrajina má téměř 50 milionů obyvatel, takže to bude hračka. Je možné, že nastane úplný restart moci.“

„Čekali jsme, že vstoupíme do Evropské unie, vláda nám dala naději, ale v rozhodující chvíli nás opustila a vrátila se k Rusku. Jsme proti. Budeme dál demonstrovat a bude nás víc a víc. Odstoupení vlády dosáhneme jakýmkoli způsobem. Kdybychom nevyšli do ulic a nevycenili zuby, bylo by to mnohem horší. Nemyslím si, že by to nějak zlepšilo náš život, ale alespoň na chvíli to zastaví proces represí, zvůle a bezpráví v zemi," vysvětlují studenti Nikolaj a Sergej.

Ukrajinský parlament bude hlasovat o nedůvěře vládě, kabinet nejspíš přežije

Číst článek

Ukrajinský parlament má dnes hlasovat o důvěře vládě, opozice ale nemá dost hlasů na to, aby Radu ministrů vyměnila.

Martin Dorazín, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme