Kyperské letadlo řídil téměř půl hodiny neznámý muž

Kyperské letadlo, které se v neděli zřítilo nedaleko Athén, řídil 23 minut neznámý muž. Zřejmě šlo o cestujícího, který chtěl zachránit životy lidí, když piloti upadli do bezvědomí. Muž se snažil dostat stroj na letiště v Athénách. Letadlu ale došlo palivo a nakonec se u Marathónu zřítilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři a hasiči zasahují u trosek dopravního letadla | Zdroj: ČTK

Jak řekl v řecké televizi NET šéf vyšetřovací komise Akrivos Tsolakis, neznámý muž musel mít zkušenosti s pilotováním. "Samozřejmě to musel umět. Potvrzují to i piloti stíhaček, které letadlo sledovaly," Tsolakis.

Co se na palubě letadla odehrávalo, ale potvrdí až obsah černých skříněk. Skříňky budou nyní zkoumat experti ve Francii. "Jedna se ale našla bez zvukové nahrávky. Musíme ještě místo katastrofy znovu prohledat a určitě záznam najdeme," dodal šéf vyšetřovatelů.

Vyšetřovatelé označují za nejpravděpodobnější příčinu nedělního zřícení kyperského letounu náhlé udušení pilotů způsobené zatím nevysvětlitelnou ztrátou tlaku a kyslíku v kabině. Odborníci se ale pozastavují nad tím, proč si piloti nenasadili včas masky a nevyužili zásob kyslíku ke klesání do bezpečné výšky.

Podle některých expertů možná v tomto ohledu piloti selhali při řešení nějaké okrajové závady na letounu. Společnost Helios, které stroj patřil, už přiznala, že havarované letadlo mělo v minulosti s tlakem problémy. Neuvedla ale, kdy se tak stalo.

Lékařské zprávy potvrzují, že nejméně 25 osob, včetně pilota a letušek, v okamžiku zřícení letadla žilo. Neví se ale, jestli byli při vědomí. Zda se nadýchali toxických plynů nebo kouře, to ukáže až výsledek toxikologických testů. Ty mají trvat dva týdny.

Nalezena byla dosud těla 118 ze 121 osob, které byly na palubě letadla. Mezi oběťmi bylo podle úřadů 110 kyperských Řeků, deset Řeků a jeden německý pilot. Kyperský seznam nepotvrdil obavy, že by mezi cestujícími letadla, které mělo z Atén pokračovat do Prahy, mohl být i český občan.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme