Kypr sužují nejhorší lesní požáry v historii, situaci zhoršuje i silný vítr. Na ostrově zemřeli čtyři lidé

Čtyři oběti si vyžádaly lesní požáry, s nimiž od soboty bojují hasiči na Kypru. Podle místních médii zemřeli čtyři Egypťané, kteří na ostrově pracovali na jedné z farem. Informovala o tom v neděli kyperská tisková agentura CNA s odvoláním na ministerstvo vnitra. Později to podle agentury AFP potvrdilo i egyptské ministerstvo zahraničí.

Nikósie (Kypr) (Aktualizováno: 16:30 4. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř z lesních požárů je vidět i ve vesnici Ora na Kypru | Foto: Andrea Anastasiou | Zdroj: Reuters

Místním hasičům pomáhá bojovat s ohněm mimo jiné 25členný tým z Řecka, které poslalo i dvě letadla používaná pro hašení požárů. Izrael vyslal dva letouny a nasazeny jsou v boji s požárem i dva vrtulníky ze dvou britských základen na Kypru.

Po čtyřech Egypťanech se pátralo od soboty poté, co bylo nalezeno jejich shořelé auto. V neděli záchranáři oznámili, že našli i těla. Podle agentury DPA bylo kvůli požárům evakuováno několik vesnic.

Plameny zasáhly borovicový les a hustou křovinatou vegetací na úpatí pohoří Troodos, zničeno bylo na 55 kilometrů čtverečních lesa a porostu, uvedla agentura AFP.

Ministr vnitra Nikos Nuris uvedl, že tyto požáry budou zřejmě nejhorší v historii Kyperské republiky „co do materiálních škod i počtu obětí“.

Operační štáb hasičů v neděli navštívil kyperský prezident Nikos Anastasiadis, který požáry označil za největší tragédii ostrova od turecké invaze v roce 1974.

„Je to tragédie, nečelili jsme ničemu horšímu od invaze,“ řekl prezident s odkazem na událost, kterou Ankara reagovala na puč kyperských Řeků, podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Prezident také navštívil několik vesnic postižených požáry a slíbil obyvatelům vládní pomoc, která vláda upřesní příští týden.

Příčina požárů není jasná, policie ale zadržela sedmašedesátiletého muže z obce Arakapas, kde oheň v sobotu po poledni vypukl. Podle místních médií ho jeden svědek viděl v tu dobu pálit trávu.

K šíření požárů přispívá silný vítr, Kypr navíc v posledních dnech sužovaly vysoké teploty, které přesáhly i 40 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme