Kypr se kvůli finanční krizi bojí o svou turistickou pověst

Kypr bojuje o přežití. Země stojí na pokraji bankrotu. Za sluncem na ostrov bohyně Afrodíté míří ročně turisté z celého světa. Banky a cestovní ruch - to byl vždy hlavní zdroj příjmů. Na banky se ale už Kypřané nemohou spoléhat a teď s napětím čekají, jak se současná krize promítne i do turistického ruchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká část Nikósie | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Přímořská promenáda v Larnace je zatím prázdná. Letošní turistickou sezonu vyhlížejí lidé z cestovního ruchu s většími obavami než kdy dřív. Cestovní kanceláře teď objednávají hotelové pokoje a služby a potenciální zákazníci přemýšlejí, kde letos stráví svoji dovolenou. Zatím si ale doma čtou o tom, že situace na Kypru se stále zhoršuje.

„Zatím žádnou krizi kolem nevidím, ale pokud tady budou problémy, nevím, jestli bych se jel ještě příště," říká německý turista.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhlídky cestovního ruchu se přímo v Larnace zajímal zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

„Pokud se situaci podaří rychle vyřešit, dopady na turistický ruch nemusí být vážné. Ztratili jsme zákazníky minulý týden, nejspíš ještě nějaké ztratíme příští týden, ale když všechno půjde dobře, nemusí to být nijak dramatické,“ prorokuje Viktor Montovani, prezident asociace kyperských cestovních kanceláří.

Na sedmisettisícový Kypr přijedou ročně před dva miliony turistů. Jezdí sem i Češi, ročně dvacet tisíc.

„Podle čísel není pro nás Česká republika nějaký zásadní trh, nicméně to neznamená, že bychom nevítali české turisty nebo že by to pro nás bylo bezvýznamné. To jsou dvě odlišné věci,“ říká Costas Orphanides z Kyperské organizace cestovního ruchu.

Kypr dnes potřebuje každého turistu. Ekonomika dosud stála na bankovnictví a cestovním ruchu. Banky jsou v krizi a zemi nezbývá než prodávat to, co žádná krize nemůže vzít: slunce a moře.

Kyperská republika | Foto: Michal Jindra

„Pro letošek a možná i příští rok bude naším jediným příjmem turistika. O tu nesmíme přijít," říká šéf asociace kyperských cestovních kanceláří.

K tomu ale země potřebuje stabilitu. Pokud se situaci na Kypru nepodaří rychle vyřešit, turisté i se svými penězi místo na Afroditin ostrov zamíří jinam.

Ministři financí eurozóny schválili záchranný plán pro Kypr

Číst článek

Jaromír Marek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme