Kypr slaví půlstoletí nezávislosti

Kypr včera oslavil půl století nezávislosti na Velké Británii. Na středomořský ostrov, který je od roku 2004 členem Evropské unie, míří ročně půl druhého milionu turistů, včetně mnoha Čechů. Za idylickými kulisami ale nepřestává doutnat spor mezi tureckými a řeckými obyvateli ostrova, který je od roku 1974 rozdělen na dvě části a jeho metropole Nikósie, je posledním rozděleným městem Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát na Kypru | Foto: jackan

Na mapě tvoří hradby obklopující historickou Nikósii velké ozubené kolo. Od východu na západ je protíná čára, dělící metropoli na dvě přibližně stejné části. Jižní polovina náleží svobodné Kyperské republice, sever je pod kontrolou Turecka.

Při procházce Nikósií se nelze ubránit vzpomínkám na Berlín před pádem železné opony. Ulice jsou přehrazené zdí, okna domů stojících na dělící čáře zazděná. Strážní posty, obklopené pytli s pískem, hlídají vojáci. Násilným rozdělením trpí nejen lidé, ale i město samotné.

„Místo, kterým dnes prochází nárazníkové pásmo, dělící město na jižní a severní část, bylo kdysi centrum nejen Nikósie, ale vlastně celého Kypru. Zůstala tam řada historických budov, dnes jsou ale v dezolátním stavu. Podle nedávno sestaveného seznamu padá 162 domů. Copak se takto můžeme chovat ke kulturnímu dědictví?“ říká bývalý starosta Nikósie Michaelis Zampelas.

V posledních letech se ale přece jen blýská na lepší časy. Ulice Ledra byla vždy obchodní tepnou vedoucí ze severu na jih. Dnes lze celý bulvár znovu projít celý, díky hraničnímu přechodu otevřenému před dvěma lety.

V turecké části Kypru se mešity přestavěly i z katedrál | Foto: anna urban

„Co otevřeli tento přechod, mnohé se změnilo. Přichází sem víc lidí. Dříve to byl jenom obchod se suvenýry a malá kavárna, loni jsem změnil obchod na minimarket se smíšeným zbožím. Mými klienty jsou i kyperští Turci ze severní Nikósie,“ pochvaluje si majitel obchodu, který ještě nedávno stál při cestě do země nikoho.

Dnes se do severní části Nikósie valí turisté, aby na vlastní oči viděli Tureckem okupované území. Pro většinu Kypřanů je ale řeč o normalizaci vztahů obou částí rozděleného města i ostrova předčasná. Podle Christose Karakodilose se to hlavní zatím nezměnilo.

Marek Janáč, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme