Kypr zablokoval Miloševičova bankovní konta

Kyperská vláda zablokovala bankovní konta spojená s režimem bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Učinila tak na žádost hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carly del Ponteové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Kyperská vláda se rozhodla dočasně zablokovat několik bankovních kont, jak to požadovala paní del Ponteová v rámci šetření, zda existuje spojitost mezi tímto majetkem a osobami obviněnými v Jugoslávii včetně pana Miloševiče," citovala agentura AFP mluvčího kyperské vlády Michalise Papapetrua. Členové Miloševičovy rodiny a další příbuzní jsou podezřelí zejména z toho, že do kyperských bank převedli finanční prostředky ze zpronevěřených veřejných fondů. Podle ministerstva financí USA byly po roce 1990 prostřednictvím sítě obchodníků věrných Miloševičovi na kyperských kontech uloženy až čtyři miliardy dolarů. Nejmenovaný činitel Kyperské centrální banky ale podle agentury řekl, že bylo zablokováno "nanejvýš deset kont" a že jde o nepříliš významné peněžní sumy.

Kolem stovky účtů patřících příbuzným nebo funkcionářům režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče zablokovalo už počátkem října také Švýcarsko. Pátrání po bankovních kontech svrženého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče a jeho klanu nařídil ve své zemi rovněž rakouský ministr financí Karl- Heinz Grasser. Spolková zpravodajská služba počátkem minulého týdne uvedla, že se bývalý jugoslávský prezident Miloševič a jeho okolí angažovali v rozsáhlých aktivitách souvisejících s organizovaným zločinem. Podle německého listu Bild, který se na zprávu BND odvolával, Miloševič a jeho syn Marko uložili na konta v zahraničí stamilióny dolarů pocházející z organizované kriminality. Mezi těmito zeměmi uvedl kromě Švýcarska, Ruska, Číny, Jihoafrické republiky a Libanonu také Kypr a Řecko.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme