Kypřané mají pocit křivdy. Běžní obyvatelé považují krizi za záminku

Kypr zažehnal hrozící bankrot. Cena ale bude vysoká. Drobní majitelé účtů o své vklady nepřijdou, velké peníze ale ztratí majitelé účtů nad 100 tisíc eur, tedy 2,5 milionu korun. Všem Kypřanům je ale jasné, že za krizi zaplatí každý z nich. Obyvatelé mají pocit, že byli zrazeni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kypr

Kypr | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dnes je na Kypru státní svátek a lidé v Nikósii se probudili do slunečného dne. Probudili se s kocovinou ze sledování nočních zpráv a dopadů, které budou mít na jejich život.

„Tohle není řešení, kdo by chtěl přijít o peníze? Nikdo nám ani nechce pomáhat. Celá tato krize je jen záminka, aby nám vzali náš plyn,“ říká mladý muž, který přišel na slavnostní přehlídku do centra Nikósie. Kypřané se cítí být zrazeni. Mají pocit, že se stali obětí komplotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Kypřanů na krizi a odvrácenou hrozbu bankrotu zachytil zvláštní zpravodaj Jaromír Marek

„Řešení krize na Kypru je experiment, jsme jako laboratorní myši. Chápu, že Německo nechce zachraňovat ruské peníze. Ale tady nejsou jen ruské peníze. Tady má peníze kdekdo. Je tohle Evropa, o které jsme snili?" Angelos je byznysmen a dobře si uvědomuje, že dopady opatření budou tvrdé. A pocítí je všichni.

„Ovlivní to každého z nás. Zmizí práce pro lidi, úspory. To všechno změní navždy náš život. Teď nemluvím o ruských penězích, ale o běžných kypřanech. Psychika lidí je teď špatná,“ tvrdí Angelos.

Když se zmrazí peníze na účtech, řada místních firem se k nim nedostane. Zatím také není jasné, jestli a kolik peněz vůbec ještě uvidí.

Záchranu Kypru zaplatí elita, z částky nad 100 tisíc eur může přijít o více než třetinu

Číst článek

„Naše hlavní účty máme v Bank of Cyprus a v Laiki bank, tak jako většina kyperských firem. Pro nás je to katastrofa. Peníze jsou teď nedostupné. Našim obchodním partnerům v Evropě jsme už volali, ať nám teď žádné peníze neposílají. Ať nejsou další ztráty,“ říká majitel jedné z největších cestovních kanceláří na Kypru Felix.

Jako jeden z mála lidí tady přiznává, že do krize si země pomohla sama. „Podmínky EU jsou tvrdé, ale řekněme si to otevřeně: zavinili jsme si to sami, naši politici, naši bankéři. Teď čelíme realitě,“ konstatuje. Takový názor je ale na Kypru zatím výjimečný.

Jaromír Marek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme