Kyrgyzská komise: Volby do parlamentu byly legitimní

Nedávné volby do kyrgyzského parlamentu byly legitimní a nová sněmovna se tak může sejít. S tímto překvapivým prohlášením přišla volební komise. Přitom údajně zmanipulované volby vedly k nepokojům a převratu v zemi a následnému převzetí moci opozicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurmanbek Bakijev | Zdroj: ČTK

Nový parlament se už sešel dnes odpoledne. Potvrzení nových poslanců, většinou příznivců svrženého prezidenta Askara Akajeva prý svědčí o rozkolu mezi novým vedením země. Výsledky voleb ve čtvrtek zrušil nejvyšší soud, podle kterého měla zůstat do 14. dubna zachována stará sněmovna.

Podle volební komise ale nemá toto rozhodnutí sílu zákona. Opozici, která nebyla příliš jednotná ani před převratem, nyní podle agentury AP hrozí rozkol. Situaci zhoršuje rivalita mezi jedním ze dvou hlavních opozičních vůdců Felixem Kulovem, který kontroluje silová ministerstva, a dočasným prezidentem Kurmanbekem Bakijevem. Jeho do funkce jmenoval v pátek ještě starý parlament.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme