Kyrgyzský parlament odhlasoval ‚Pik Vladimira Putina‘

Ruský premiér má svou vlastní horu. Podle letité praxe ze sovětských časů, kdy jména komunistických pohlavárů „zdobila“ štíty velehor, tabule měst i vesnic, pojmenovali v Kyrgyzstánu horský štít v Ťan Šanu jménem Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin při zahájení provozu lyžařského střediska v Krásné Poljaně u Černého moře

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin při zahájení provozu lyžařského střediska v Krásné Poljaně u Černého moře | Zdroj: ČTK

Nejvlivnější muž ruské politiky tvrdí, že kult osobnosti nepodoporuje, nepěstuje ho, ani nepropaguje. Nicméně není tajemstvím, že se premiér rád nechává fotografovat v drsných situacích – ať na lovu tygrů, při jízdě na divokém koni či plavající do půl těla v ledovém oceánu.

Věhlas premiérovy zmužilosti překračuje i hranice Ruské federace a kyrgyzské poslance oslovil natolik, že téměř jednohlasně odsouhlasili vládní návrh na pojmenování jednoho z vrcholů pohoří Ťan Šan právě po něm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na Putinovu horu přibližuje moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová.mp3

Proti iniciativě se postavili místní nacionalisté, podle nichž by – i přes veškerý respekt k Vladimiru Putinovi a Rusku jako strategickému partnerovi – měly kyrgyzské hory nést výhradně jména domácích velikánů.

Většina kyrgyzských deputátů ale na iniciativě nevidí nic špatného. Jak na adresu kritiků poznamenal jeden z poslanců: „Nakonec přeci nedáváme Vladimiru Putinovi celou horu, ale jen její jméno.“

Není čtyřtisícovka pro Putina málo?

I v táboře stoupenců vládního plánu se ale objevily obavy: zda se růstem nevelký ruský premiér neurazí kvůli tomu, že dostal na poměry Kyrgyzstánu, kde hned několik štítů ční do výšky až sedmi tisíc metrů, kopec relativně nedůležitý – jenom pouhou čtyřtisícovku.

Avšak 4446 metrů není až tak málo. Výšin sedmitisícového velikána pojmenovaného po zakladateli Sovětského svazu Vladimiru Leninovi sice nedosahuje, v postsovětské historii ale přeci jen nevypsanou bitvu vyhrál: „Pik Vladimira Putina“ převyšuje o dobrých tisíc metrů vrchol, který Kyrgyzstán před devíti lety zasvětil prvnímu ruskému prezidentovi Borisi Jelcinovi.

Jak potvrdili vládní představitelé, ruský premiér se údajně nechal slyšet, že se těší, až na „svou“ horu bude moci vystoupat.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme