Kyrgyzstán má nového dočasného prezidenta

Situace v Kyrgyzstánu zůstává poměrně nepřehledná. Není jasné, zda prezident Askar Akajev je stále hlavou státu. Původní informace o jeho rezignaci totiž agentury později dementovaly. Co ale jasné je, že opustil i se svou rodinou Biškek a odletěl do Kazachstánu. Údajně odstoupil také premiér Nikolaj Tanajev. Opozice kontroluje vládní i prezidentskou budovu. Mezitím nejvyšší kyrgyzský soud zrušil výsledky voleb a parlament dal opozici čas do zítřka, aby představila novou vládu. Starý parlament na svém podvečerním zasedání zvolil do svého čela opozičního poslance Išenbaje Kadyrbekova, který současně má být dočasným kyrgyzským prezidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Askar Akajev | Zdroj: ČTK

Představitelé opozice se během dne kromě vládních budov zmocnili také státní televize a vyzvali armádu a policii, aby se přidali na jejich stranu. Státní moc nepoužila proti demonstrantům síly. Přesto došlo ke střetům mezi sympatizanty prezidenta Akajeva a opozice, podle zpráv z Biškeku bez ztrát na životech. Příznivcům opozice, která zatím nemá jednotného lídra, se podařilo osvobodit z vězení známého kyrgyzského politika Felixe Kulova.

Podle agentury Interfax opustil prezident Akajev zemi. Jeho rodina údajně odletěla vrtulníkem do sousedního Kazachstánu. Akajev se měl vydat letadlem na cestu do Ruska, ale podle posledních zpráv zamířil stejně jako jeho nejbližší do Kazachstánu. Moskva, která má jako USA v Kyrgyzstánu vojenské základny, žádá nastolení pořádku. Opozice tvrdí, že je připravena uspořádat v zemi co nejdříve nové parlamentní volby.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme