Kyrgyzstán pojmenuje štít v Ťan Šanu podle Vladimira Putina

V Kyrgyzstánu bude možné vyšplhat na Vladimira Putina. Tamní vrchol v pohoří Ťan Šan, hora vysoká čtyři a půl tisíce metrů, totiž co nevidět dostane jméno po ruském premiérovi. Podle Petry Procházkové však Biškek tímto krokem nepotřebuje posílit stále lepší vztahy s Moskvou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebeské hory Ťan-Šanu - Kyrgyzstán | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výnos o pojmenování hory už podepsal nový kyzgyzský premiér Almazebek Atambajev, který usedl do premiérského křesla 17. prosince a už pár dní na to Putina navštívil v Moskvě.

Putin není jediným ruským politikem, kterému se v Kyrgyzstánu dostalo takové pocty. U jezera Issyk-kul se tyčí do výše 3500 metrů hora pojmenovaná po Borisi Jelcinovi a nejvyšší hora země, přes sedm tisíc metrů vysoký štít u hranic s Tádžikistánem, nese jméno Vladimir Lenin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Votýpková přináší podrobnosti o novém kyrgyzském štítu Vladimir Putin

Kyrgyzové však také kdysi ve snaze přitáhnout do země turisty pojmenovali jinou horu Santa Klaus.

Podle Petry Procházkové z Lidových novin bylo pokusů pojmenovat něco po Putinovi, a to i v Rusku, už několik. On sám si prý naoko skromně nepřeje, aby po něm něco pojmenovávali.

„Ale já nepochybuji o tom, že je nadšen, že se po něm Kyrgyzové rozhodli pojmenovat horu. A možná ho mrzí, že jeho hora je asi o sto metrů nižší, než Santa Klaus,“ tvrdí Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková z Lidových novin komentuje ve Světě o druhé nový název kyrgyzské hory

Nazvání hory je prý jen symbolické gesto, které podstatu již tak dobrých vztahů nemůže změnit. Přestože Biškek v poslední době navázal kontakty i se Spojenými státy, je ekonomicky tak závislý na Rusku, že mu nezbývá, než Moskvu preferovat.

„Celá středoasijská ekonomika je zásadně závislá na Rusku, na jeho plynovodech, ropovodech. I když se některé země snaží vyvázat se z této závislosti a navázat vztahy s Evropou, geografie je neúprosná,“ upozorňuje Procházková.

„Kyrgyzie představovala symbol zápasu Ruska a Spojených států o celé středoasijské teritorium. Pro USA je Kyrgyzstán nesmírně důležitý z vojensko-strategického hlediska.“

Pro Američany a NATO je v Kyrgyzstánu klíčová vojenská základna Manas, ze které se zásobují vojáci v Afghánistánu. Základnu už chtěli Kyrgyzové několikrát zavřít, nakonec Američanům prodloužili nájem do roku 2014.

Dana Votýpková, Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme