V Kyrgyzstánu zatkli v průběhu jednoho měsíce už druhého expremiéra

Bývalý kyrgyzský premiér Žantoro Satybaldijev byl zatčen a obviněn z korupce, oznámila ve čtvrtek agentura AFP, která dala zákrok tajné služby do souvislosti s bojem politických klanů.

Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žantoro Satybaldijev v září 2012 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Satybaldijev, který byl obviněn také ze „spoluúčasti na zločinu“, je už druhý kyrgyzský expremiér, který se tento měsíc ocitl za mřížemi kvůli skandálu okolo investic do elektrárny v hlavním městě Biškeku.

Proč zemřela Buruladž? Surová vražda unesené nevěsty ztrestala policii, která zavřela oči

Číst článek

Tento strategicky důležitý podnik, do jehož modernizace se investovalo v přepočtu devět miliard korun, postihla havárie v lednu, uprostřed třeskuté zimy se čtyřicetistupňovými mrazy. Kvůli poruše klesla teplota v bytech na osm až deset stupňů Celsia.

Satybaldijev má ve vyšetřovací vazbě setrvat až do konce vyšetřování.

V rámci vyšetřování stejné kauzy byl 5. června zatčen jiný bývalý předseda vlády, Sapar Isakov. Je obviněn z nátlaku, kterým prosazoval čínskou společnost TBEA, aby elektrárnu v Biškeku modernizovala, přestože její cena byla vyšší než u státní firmy CMEC.

Satybaldijev i Isakov bývali svého času kancléři někdejšího prezidenta Almazbeka Atambajeva. Satyldijev předsedal vládě v letech 2012 až 2014, Isakov řídil kabinet od roku 2017 do letošního dubna, kdy jej odvolal nový prezident Sooronbaj Žeenbekov, zvolený loni v říjnu.

Politické konflikty

Žeenbekovo zvolení představovalo první předání moci mezi dvěma zvolenými kyrgyzskými prezidenty, jakkoli je Kyrgyzstán považován za nejvíce demokratickou zemi v postsovětské Střední Asii, kde zpravidla vládnou autoritářští prezidenti doživotně. Ale mezi Atambajevem a jeho někdejším chráněncem Žeenbekovem se brzy projevilo napětí. Atambajev kritizoval několik Žeenbekových personálních rozhodnutí a vyzval prezidentova bratra, aby se zřekl poslaneckého mandátu. Žeenbekov na oplátku sesadil několik vysoce postavených hodnostářů s blízkými vztahy k jeho předchůdci.

Kyrgyzstán má zájemce o miliardovou zakázku na elektrárny, které měl postavit český Liglass

Číst článek

Středoasijská postsovětská země, v níž má Rusko svou vojenskou základnu, se potýká s nestabilitou od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Politické konflikty vyústily v násilné protesty v letech 2005 a 2010.

Do kampaně k loňským prezidentským volbám zasáhl i skandál kolem dostavby kaskády vodních elektráren na řece Naryn. Zakázku původně dostala česká firma Liglass Trading, loni v říjnu ale premiér Isakov podepsal usnesení, jímž Kyrgyzstán smlouvu jednostranně vypověděl. Od začátku se objevovaly pochybnosti, zda bude firma, za kterou se přimlouvali i prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář, schopna tak náročnou zakázku financovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme