Kyrgyzstán přemýšlí o povolení pro francouzské letouny

Středoasijský Kyrgyzstán posuzuje žádost Francie o poskytnutí letiště pro vojenské účely. Na kyrgyzském území by tak mohly působit francouzské bojové letouny a příslušníci letecké jednotky, účastnící se protiteroristické operace v Afghánistánu. Jak připomíná zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, Američanům přitom Kyrgyzstán vojenské základny neposkytl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirage 2000 | Foto: Dassault Aviation

Vláda v Biškeku zvažuje, jestli vyjde vstříc Paříži a umožní francouzským vojenským letounům a servisu využít některou z vojenských základen na území Kyrgyzstánu. Francie má zájem v protiteroristické operaci v Afghánistánu umístit na některém z letišť šest bombardérů Mirage, dva zásobovací stroje a okolo dvou set příslušníků letecké jednotky. Podle ministerstva zahraničí Kyrgyzstánu je žádost Francie posuzována z hlediska bezpečnosti v regionu. Poslední slovo má mít ale parlament. Francie mezitím počítá s možností rozmístit prakticky stejné síly v Tadžikistánu, který navíc dojednává s Američany podrobnosti o poskytnutí letecké základny Kuljask pro vojenské letectvo Spojených států.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme