Kyrgyzstán přemýšlí o povolení pro francouzské letouny

Středoasijský Kyrgyzstán posuzuje žádost Francie o poskytnutí letiště pro vojenské účely. Na kyrgyzském území by tak mohly působit francouzské bojové letouny a příslušníci letecké jednotky, účastnící se protiteroristické operace v Afghánistánu. Jak připomíná zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, Američanům přitom Kyrgyzstán vojenské základny neposkytl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirage 2000 | Foto: Dassault Aviation

Vláda v Biškeku zvažuje, jestli vyjde vstříc Paříži a umožní francouzským vojenským letounům a servisu využít některou z vojenských základen na území Kyrgyzstánu. Francie má zájem v protiteroristické operaci v Afghánistánu umístit na některém z letišť šest bombardérů Mirage, dva zásobovací stroje a okolo dvou set příslušníků letecké jednotky. Podle ministerstva zahraničí Kyrgyzstánu je žádost Francie posuzována z hlediska bezpečnosti v regionu. Poslední slovo má mít ale parlament. Francie mezitím počítá s možností rozmístit prakticky stejné síly v Tadžikistánu, který navíc dojednává s Američany podrobnosti o poskytnutí letecké základny Kuljask pro vojenské letectvo Spojených států.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme