BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Kyrgyzský exprezident vyzval své stoupence k demonstraci. Při pokusu o jeho zatčení byl zabit jeden policista

V Kyrgyzstánu druhým dnem pokračuje střet mezi bývalým a nynějším šéfem státu. Přívrženci exprezidenta Almazbeka Atambajeva, kteří v noci na čtvrtek odrazili dva pokusy o zatčení bývalé hlavy státu, propustili na svobodu šest zajatých příslušníků speciálních sil. Atambajev, obklíčený policisty a chráněný svými přívrženci, mezitím vyzval k pochodu na hlavní město a k demonstraci za odstoupení stávajícího prezidenta Sooronbaje Žeenbekova.

Biškek (Aktualizováno: 14:25 8. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod ale narazil na policejní zátarasy. Situace podle médií zůstává nepřehledná, lidé z Atambajevova štábu hovoří o dalším útoku a střelbě, což úřady nepotvrdily. Do vsi nicméně vyslaly sanitky.

Policie zadržela bývalého kyrgyzského prezidenta, dostat se k němu musela přes dav lidí, jež ho bránil

Číst článek

V obavě z nepokojů zavřela v hlavním městě nákupní střediska a obchody. Podle serveru 24.kg policisté zablokovali silnici do vesnice Koj-Taš, nefunguje ani telefonické spojení, údajně byl odpojen internet. Podle agentury TASS Atambajevovi přívrženci mítink v Biškeku zrušili „kvůli změněné situaci“ a vracejí se do vsi.

Úřady ve středu večer tvrdily, že exprezidenta zadržely pro podezření z korupce, ale více než tisícovka jeho přívrženců jej zjevně ubránila. Při pokusu o zatčení byl jeden policista zabit, zraněna je další padesátka lidí, z toho asi polovina policistů. Atambajev se mezitím v médiích chlubil, že při odrážení útoku sám střílel, ale snažil se nikoho netrefit.

V Kyrgyzstánu zatkli v průběhu jednoho měsíce už druhého expremiéra

Číst článek

„Stoupenci nevěří, že (stávající) prezident (Sooronbaj Žeenbekov) a jeho okolí se zřeknou myšlenky Atambajeva zadržet násilím,“ řekl agentuře TASS Farid Nijazov z vedení exprezidentovy sociální demokracie.

Úřady podle něj dosud nesplnily žádný z požadavků Atambajevových přívrženců, zejména pokud jde o spojení s okolním světem, proto nechtěli propustit příslušníky speciálních sil, kteří už však jsou nyní na svobodě.

Policejní komando podle něj použilo ostrou munici, zatímco úřady tvrdí, že policisté stříleli gumovými projektily, avšak Atambajevovi stoupenci použili střelné zbraně.

‚Boj zákona proti svévoli‘

Prezident Žeenbekov zkrátil dovolenou a v Biškeku svolal bezpečnostní radu, aby svého předchůdce obvinil z porušení ústavy a dalších zákonů. Na mimořádném zasedání parlamentu šéf státu odmítl kritiku slabosti úřadů a ujistil, že dělá vše, aby nepřipustil krveprolití a vyhrocení situace. „Toto není boj dvou vůdců, tady bojuje zákon proti svévoli, snažící se zabránit odhalení korupce,“ prohlásil na adresu svého předchůdce a oponenta. „Zajistíme mír, veřejnou bezpečnost a klidný život v republice,“ ujistil šéf státu v provolání k národu.

Země se podle agentury AFP ocitla v hluboké politické krizi. Rusko mezitím dalo prostřednictvím mluvčí diplomacie Marije Zacharovové najevo, že považuje dění v Kyrgyzstánu za vnitřní věc středoasijské republiky.

Podezřelý z korupce

Dvaašedesátiletý Atambajev, který stál v čele chudé středoasijské země v letech 2011 až 2017, byl nedávno zbaven imunity. Je podezřelý z korupce a podvodů.

Předloni byl prvním prezidentem Kyrgyzstánu, který pokojně a v souladu s ústavou předal moc svému nástupci. Nynější obvinění Atambajev odmítá a označil je za politické pronásledování ze strany současného vedení státu v čele s prezidentem Žeenbekovem.

Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme