Kyrgyzstán má nového prezidenta. Premiér Žaparov vyhrál na plné čáře

Volby o kyrgyzského prezidenta v neděli podle očekávání vyhrál dosavadní premiér Sadyr Žaparov. Po zpracování výsledků z 98 procent volebních středisek vítězí se ziskem 79,2 procenta hlasů, oznámila ústřední volební komise. Uvedla také, že voliči většinou 81 procent hlasů schválili změny v ústavě, které navrhl Žaparov a které posílí pravomoci hlavy státu. Účast v referendu, které se konalo souběžně s prezidentskými volbami, dosáhla 33 procent.

Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadyr Žaparov zdůraznil, že „nastal čas skoncovat s vládou klanů v zemi. Od dnešního dne začíná rozvoj státu“ | Foto: Vladimir Pirogov | Zdroj: Reuters

Vítěz voleb slíbil nastolit „diktaturu zákona a spravedlnosti“, na což podle něj Kyrgyzstán čekal po 30 let nezávislosti. Během koncertu na počest vítězství Žaparov vyzval své soupeře ke sjednocení a společné práci v zájmu rozvoje vlasti. „Nastal čas skoncovat s vládou klanů v zemi. Od dnešního dne začíná rozvoj státu,“ zdůraznil podle agentury Interfax. „Ujišťuji, že nenastane diktatura jednoho člověka, bude diktatura zákona a spravedlnosti, prohlásil v narážce na obavy svých oponentů z nastolení autoritářského režimu.

Oficiální konečné výsledky voleb má komise ohlásit nejpozději 24. ledna, poznamenal středoasijský server Fergana. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byl volební boj nerovný vzhledem k výhodě Žaparova při financování kampaně.

Předsedkyně ústřední volební komise Nuržan Šajldabekovová podle agentury TASS na tiskové konferenci prohlásila, že prezidentské volby „proběhly na dobré úrovni“. Ujistila přitom, že „byly zohledněny chyby předchozích kampaní“. Na rozdíl od loňských voleb podle ní „tentokrát nedošlo k masovému skupování hlasů“. To bylo jasné každému,“ dodala Šajldabekovová.

‚Nechci zůstat zapsán jako ten, který prolil krev a střílel na občany.‘ Kyrgyzský prezident rezignoval

Číst článek

Její poznámka se týkala říjnových parlamentních voleb. Podle oficiálních výsledků v nich uspěly jen provládní strany, což rozpoutalo nepokoje, které vyústily v pád tehdejšího režimu. Protestující obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení tehdy opozičního poslance Žaparova. Ústřední volební komise následně výsledky voleb zrušila. Žaparov pak byl jmenován novým premiérem a po rezignaci prezidenta Sooronbaje Žeenbekova dočasně převzal i jeho pravomoci.

Mezi prvními gratulanty k Žaparovově vítězství byl i ruský prezident Vladimir Putin, který zdůraznil, že „další spolupráce odpovídá základním zájmům našich spřátelených národů“. V Rusku si vydělávají na živobytí statisíce pracovníků z Kyrgyzstánu, jejichž peněžní převody příbuzným patřím k hlavním příjmům chudé země. Rusko má v bývalé sovětské republice vojenskou základnu, napsala agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme