Kyrgyzstán rozhoduje v referendu o nové ústavě

Kyrgyzstán dnes v referendu rozhoduje o své politické budoucnosti. Lidé se mají vyjádřit k vládnímu návrhu reforem, které mají uklidnit situaci v zemi. Hlasování se koná dva týdny po krvavých etnických nepokojích mezi Kyrgyzy a Uzbeky, při nichž na jihu země zahynulo nejméně 250 lidí. Statisíce dalších musely uprchnout ze svých domovů. Mnozí tak zpochybňují legitimitu hlasování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roza Otumbajevová na jihu Kyrgyzstánu

Roza Otumbajevová na jihu Kyrgyzstánu | Zdroj: ČTK

Kyrgyzští voliči mají dát odpověď na jedinou otázku - zda schvalují novou ústavu, která převádí prezidentské pravomoci na premiéra. Podle nové konstituce by se parlamentní volby měly konat každých pět let. Ústava zároveň předpokládá, že by šéfka provizorní vlády Rosa Otumbajevová zůstala v čele země do konce roku 2011.

Dočasný kabinet trvá na tom, že referendum je klíčové pro nastolení stability a pořádku v zemi. Především na jihu Kyrgyzstánu, kde stále není po etnických nepokojích klid, ale vláda čelí nesouhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kyrgyzstánu probíhá klíčové hlasování. Reportáž připravila pro Odpolední Radiožurnál zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Referendum odmítají mnozí příznivci svrženého prezidenta Bakijeva. Hlasování se, coby kyrgyzskou iniciativu, zdráhají podpořit také mnozí etničtí Uzbekové, kteří se stali terčem násilí.

Referendum je utopií

29letá Ramul Kurbanovová z Džalalabádu patří k desetitisícům lidí, které násilí na jihu Kyrgyzstánu připravilo o střechu nad hlavou. O referendu nechce etnická Uzbečka, která prchla před lynčujícím davem s malým dítětem, ani slyšet.

„Referendum, teď, v takové situaci? K čemu nám je teď hlasování, máme spoustu jiných starostí. Stále nevíme, kolik lidí při nepokojích zahynulo, bojíme se vrátit, mnozí přišli o všechno," říká rezolutně právnička, která společně s dalšími stovkami převážně žen a dětí našla dočasné útočiště v jedné z uzbeckých vesnic nedaleko Džalalabádu.

Jak podotýká, pro mnohé je referendum holou utopií - volební místnosti často neexistují, mnohé byly při nepokojích vypáleny. Popřípadě se do nich lidé nedostanou, protože se stále bojí násilností. Ti, kteří by se dostali, se pak mnohdy nemají jak se prokázat - přišli o všechno, i o dokumenty.

Otunbajevová: Hlasování je klíčové

Šéfka dočasné kyrgyzské vlády, Róza Otunbajevová, ale výzvy k odkladu referenda odmítla. Bývalá velvyslankyně v Británii a Spojených státech a jediná žena, která kdy ve středoasijském prostoru stanula v roli úřadující hlavy státu, trvá na tom, že hlasování je klíčové.

Její kabinet, který se chopil moci poté, co dubnová revolta svrhla prezidenta Krumanbeka Bakijeva, zůstává bez legitimního mandátu - který by vzešel z voleb - a také bez mezinárodního diplomatického uznání.

„Pokud lidé budou hlasovat pro, bude na základě referenda přijata nová ústava," vysvětluje kyrgyzský novinář Eganberdy Kabulov.

Ta by v prezidentském úřadu potvrdila Rozu Otunbajevovou až do konce příštího roku a zároveň by převedla řadu prezidentských pravomocí do rukou parlamentu, voleného každých pět let. Jakýkoli odklad podle provizorní vlády i podle západu hrozí vyústit jen ve větší nestabilitu.

Ať už referendum dopadne jakkoli, zjevné je podle expertů jedno - jen samotné uspořádání hlasování pro hluboce rozdělené a vyděšené obyvatelstvo Kyrgyzstánu bude pro kabinet Rozy Otunbajevové dosud vůbec největší zkouškou.

Oficiálně probíhá referendum bez incidentů

Jak řekl v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu Tomáš Vlach ze společnosti Člověk v tísni, podle oficiálních informací médii i úřadů probíhá referendum zatím bez větších incidentů.

V Oši ale podle něj místní lidé mluví o agresivním chování policistů, kteří mají dbát na pořádek hlasování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Kyrgyzstánu, kde probíhá ústavní referendum, přiblížil na Radiožurnálu Tomáš Vlach ze společnosti Člověk v tísni.

„Zaznamenali jsme případ, kdy hlídka dopravní policie před volební místností bezdůvodně zbila a zadržela jednoho z uzbeckých obyvatel. Veškeré pokusy stěžovat si pak k ničemu nevedly,“ uvedl Vlach.

Zatím hlasovalo celkem 43 procent lidí. Nejvíc jich přišlo k urnám na severu země, nejmíň v Oši. „Je to dáno stále ještě nestabilní situací a strachem uzbecké menšiny hlasovat. Panují tady i obavy z toho, co bude po referendu. Jestli se nedávné nepokoje pod záminkou zfalšování voleb nebudou opakovat,“ uvedl.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Kateřina Causidisová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme