Střety na kyrgyzsko-tádžické hranici si zřejmě vyžádaly přibližně šest desítek obětí

Kyrgyzstán v neděli oznámil, že počet jeho mrtvých při střetech na kyrgyzsko-tádžické hranici se zvýšil na 36. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví. Tádžikistán oficiální čísla nezveřejnil, ale podle neoficiálních zdrojů tento týden při bojích přišly o život tři desítky lidí.

Sughd/Batken Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohořelý obrněný transportér kyrgyzských sil. Střety vypukly na hranici mezi tádžickou provincií Sughd a kyrgyzskou provincií Batken

Ohořelý obrněný transportér kyrgyzských sil. Střety vypukly na hranici mezi tádžickou provincií Sughd a kyrgyzskou provincií Batken | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Tádžické a kyrgyzské síly se začaly ostřelovat ve středu. Za příčinu jsou, podobně jako v minulosti, považovány hraniční spory táhnoucí se ještě z dob Sovětského svazu.

Linie rozdělující obě republiky tehdy v některých úsecích nebyla přesně vyznačena a v jiných rozdělila etnicky příbuzné skupiny obyvatel.

V pátek se sice Biškek a Dušanbe dohodly na příměří, ale vzápětí se vzájemně obvinily z jeho opakovaného porušování. Obě strany nasadily do bojů mimo jiné tanky, minomety, dělostřelectvo i rakety.

Podle kyrgyzských úřadů bylo na 130 lidí zraněno a na kyrgyzské straně bylo evakuováno na 137 tisíc obyvatel příhraničních regionů. Srovnatelná čísla z tádžické strany nejsou k dispozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme