Střet mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem si vyžádal 13 mrtvých a desítky zraněných

Asi 11 500 Kyrgyzů se muselo evakuovat z oblasti pohraničního konfliktu mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, uvedla v pátek agentura AFP s odvoláním na místní úřady. V nejhorším střetu v poslední době mezi dvěma středoasijskými státy, které spolu mají územní spory, přišlo na kyrgyzské straně o život 13 lidí, desítky dalších utrpěly zranění. Speciální letadlo přepravilo 25 zraněných do Biškeku, dva jsou ve vážném stavu, dodala agentura Interfax.

Biškek/Dušanbe Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru indonéské Jakarty zaútočili teroristé (zbraně, útok, násilí)

Konflikt původně vypukl ve středu o vodní zdroj na hranicích a ve čtvrtek přerostl v přestřelky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podrobnosti z tádžické strany nejsou k dispozici: Dušanbe ve čtvrtek oficiálně hlásilo jen dvě osoby poraněné střelbou, ale agentura RIA Novosti s odvoláním na radnici pohraničního města Isfara informovala o třech mrtvých a 31 zraněných.

Předchozí bilance čítala šest mrtvých na obou stranách. Jednou z obětí se stalo dítě narozené v roce 2008, které zemřelo při převozu do nemocnice, uvedlo kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví.

Zablokovaná hranice, trvalý risk postihu, přerušené rodinné vztahy. Novinářka o životě v povstaleckém Donbasu

Číst článek

Konflikt původně vypukl ve středu o vodní zdroj na hranicích a ve čtvrtek přerostl v přestřelky. Střety trvaly většinu dne a propukly znovu i poté, co představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsaly tiskové agentury.

Hranice mezi oběma středoasijskými státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky nejsou neobvyklé. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme