Tři pruty jsou pro chuďase. Kyrgyzstán mění státní vlajku, aby se stal ‚vyspělou a samostatnou zemí‘

V Kyrgyzstánu mění státní vlajku. Příslušný návrh schválil parlament, zatím v prvním čtení. Autoři návrhu chtějí pozměnit paprsky slunce na vlajce středoasijské země, aby si lidé „slunce nepletli se slunečnicí“. Ale kritici tvrdí, že v nové podobě vypadá jako psí obojek, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu, i s vyobrazením současné a navrhované podoby státní vlajky středoasijské země.

Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh předložili předseda parlamentu Nurlanbek Šakijev a poslanec Ulan Primov. Zákonodárci navrhují změnit podobu 40 paprsků slunce na vlajce středoasijského státu z vlnících se na rovné. A také chtějí přidat jeden prut do tunduku, kostry tradiční kyrgyzské jurty zobrazené ve slunci na vlajce.

Černá smrt se začala šířit z Kyrgyzstánu pomocí obchodních cest. S objevem přišli evropští vědci

Číst článek

Nyní je na vlajce tunduk se třemi pruty. Ale podle Šakijeva se to musí změnit, protože čtyři pruty v tunduku byly v jurtách zámožných Kyrgyzů, zatímco tři u chuďasů.

Iniciativu zákonodárců na konci října podpořil prezident Sadyr Žaparov. S novou vlajkou se Kyrgyzstán stane „vyspělou a samostatnou zemí, podobající se paprskům slunce na vlajce“, míní šéf státu.

Jen několik poslanců se ohradilo proti návrhu svého předsedy. Kupříkladu Erulan Kokulov se domnívá, že o změně vlajky by lidé měli rozhodnout v referendu. Dastan Bekešev prohlásil, že vlajka v žádném případě nepřekáží rozvoji země a snahu ji změnit označil za impulz k přepisování dějin.

Početnější jsou výhrady řadových občanů na sociálních sítích. Někteří kritici dokonce přirovnali navrhovanou podobu slunce na vlajce k psímu obojku, dodala BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme