‚Nechci zůstat zapsán jako ten, který prolil krev a střílel na občany.‘ Kyrgyzský prezident rezignoval

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov ve čtvrtek rezignoval. Podle agentury Reuters vysvětlil, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod. O jeho rezignaci usiloval také ve středu jmenovaný premiér Sadyr Žaparov. Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.

Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov ve čtvrtek rezignoval | Foto: Sultan Dosaliev/Kyrgyz Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

„Nedržím se (za každou cenu) moci. Nechci zůstat zapsán v historii Kyrgyzstánu jako prezident, který prolil krev a střílel na své vlastní občany,“ oznámil podle agentury Interfax Žeenbekov.

Kyrgyzstán rozpustil vládu, premiér rezignoval. Odstoupit je ochotný i prezident

Číst článek

Prezident také vyzval předsedu vlády Žaparova a další politické představitele, aby z ulic Biškeku, kde kvůli nepokojům platí výjimečný stav, odvolali své stoupence, a ve městě tak znovu zavládl klid.

Žeenbekov je v nedávné historii již třetí kyrgyzský prezident, kterého svrhly hromadné protesty. K odchodu prezidentů vedly revolty v letech 2005 a 2010.

Nepokoje propukly v Kyrgyzstánu den po volbách, které proběhly 4. října. Stoupenci opozice obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také Sadyra Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem.

Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí, jeden člověk zemřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme