Ostrov La Palma vyhlásil další lockdown. Láva proudící do moře uvolňuje do vzduchu jedovaté plyny

Kvůli erupci sopky na jednom z Kanárských ostrovů, z níž vytéká žhavé magma už skoro dva týdny, nařídily v noci na sobotu úřady ostrova La Palma zůstat doma 3500 obyvatel. Důvodem jsou jedovaté plyny, které se uvolňují do vzduchu na západním pobřeží ostrova, kde už několik dní vtéká masa lávy do moře. Informují o tom místní média. Za 13 dní ze sopky vytekl už dvojnásobek lávy, než před 50 lety vychrlila tamní sopka za tři týdny.

La Palma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle satelitního sledování programu Copernicus pokryla láva na ostrově La Palma už 370 hektarů půdy, dostala se i do moře | Zdroj: Reuters

Nové nařízení pro obyvatele části západního pobřeží ostrova La Palma souvisí se zhoršením meteorologických podmínek, kvůli nimž se jedovaté plyny ze sopky hůře rozptylují a zůstávají nízko v ovzduší.

Láva ze sopky na ostrově La Palma se dostala až do moře. Úřady vyzvaly k dodržování lockdownu

Číst článek

Úřady vyzvaly lidi v oblasti kolem místa, kde láva vtéká do Atlantického oceánu, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli klimatizaci. Mají také používat telefon jen v nutných případech, aby neblokovali linky pro nouzové situace, a sledovali televizi či rozhlas kvůli aktualizaci varování, napsal deník ABC.

V noci na sobotu také zaznamenali seizmologové v oblasti sopky desítku otřesů o síle od 0,6 do tří stupňů. „Seizmická činnost sopky se začala zvyšovat a dosahuje podobných hodnot jako v prvních dnech erupce,“ citoval deník El País experta z národního geologického ústavu.

Podle něj už od začátku erupce vyteklo ze sopky přes 80 milionů metrů krychlových lávy, což je zhruba dvojnásobek množství, jež vychrlila sopka na tomto ostrově při erupci v roce 1971. Ta trvala tři a půl týdne a vyteklo při ní na 43 milionů metrů krychlových magmatu. Současná erupce trvá od 19. září, tedy 13 dnů, a zatím se nedá odhadnout, kdy skončí. Může trvat ještě několik týdnů.

Podle satelitního sledování programu Copernicus pokryla láva na ostrově La Palma už 370 hektarů půdy, pohřbila na 880 domů a dalších více než sto budov poškodila. Masa lávy zničila asi třicet kilometrů silnic, další škody sčítají pěstitelé banánů, které se na celkové banánové produkci Kanárských ostrovů podílí asi jednou třetinou. Popel ze sopky podle místních médií pokryl už na 3300 hektarů (33 kilometrů čtverečních) na ostrově, jehož rozloha je 708 kilometrů čtverečních a na němž žije 83 500 obyvatel.

Vláda Kanárských ostrovů zatím škody na infrastruktuře a domech odhadla na nejméně 400 milionů eur (asi 10 miliard korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme