Labe ničí Drážďany, Dunaj hrozí Bratislavě

Povodňovou vlnu z České republiky teď čekají v Německu, kde stále trvá kritický stav. Nejhůře jsou postiženy Drážďany a okolí, kde si povodně vyžádaly už devátý lidský život. Labe přitom stále stoupá. Na Slovensku Dunaj stále stoupá, ale prognózy jsou o něco optimističtější. V podvečer se v Bratislavě hladina řeky blížila k hranici 9,8 metru. V metropoli je vyhlášena mimořádná situace. Pod vodou jsou některé části bratislavského nábřeží. V těžce zasaženém Rakousku se povodňová situace nadále pomalu stabilizuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň v Drážďanech

povodeň v Drážďanech | Zdroj: ČTK

Během odpoledne dosáhlo Labe kritických osmi a půl metru. Podle meteorologů se bude zvedat minimálně do půlnoci. Drážďany jsou už téměř kompletně zatopeny. Kvůli přerušené dodávky elektřiny jsou evakuovány všechny drážďanské nemocnice, lékaři nemohou garantovat péči o pacienty. Během noci bylo letecky přepraveno 400 pacientů z intenzivní péče drážďanské kliniky do nemocnic v Erfurtu a Lipsku.

Město je odříznuto od okolního světa. Labe už zatopilo i další části Německa, povodně zasáhly celé pobřeží od české hranice až po Magneburk. Do Hamburku by měla povodňová vlna dorazit o víkendu. Z okolí Labe už bylo evakuováno na 60 tisíc lidí. .Nikdo si netroufá odhadnout, co všechno může řeka v Německu ještě způsobit.

Na východ Německa nyní míří humanitární pomoc ze všech ostatních spolkových zemí. Podle kancléře Gerharda Schrödera bude stát obnova východu Německa několik miliard euro.

Vážná je stále na slovenském úseku Dunaje, s evakuací obyvatel ale zatím povodňová komise nepočítá. Po celou noc zpevňovali vojáci hráze a ukládali pytle s pískem. Voda zalila lunapark a některá parkoviště, nábřeží je bez elektřiny. Problémy se spodní vodou má Slovenská národní galerie. Svůj vozový park muselo přemístit také ministerstvo vnitra. Od světa je odříznuta městská část Devín. Situace se v důsledku vylití řeky Moravy komplikuje také v Devínské Nové vsi. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na vodním díle Gabčíkovo, kde je spuštěno všech osm turbin.

Hydrologové už definitivně potvrdili, že deseti a půl metru hladina nedosáhne. Ředitel povodí Dunaje Petr Minárik po zasedání povodňové komise řekl, že Dunaj bude ještě stoupat, ale z břehů by se dostat neměl. "Velmi se to blíží jedenácti tisíc kubíků, ale bezpečnost ochranných linií je vyšší, protože hladina vody je zhruba o 60 až 70 centimetrů nižší oproti původním prognózám."

Dnes monitorovali z vrtulníků situaci také odborníci a šéf generálního štábu Milan Cerovský. Ten pak prohlásil, že všechna bezpečnostní opatření splnila účel a nemělo by dojít k nijak kritické situaci. "Je to vážné, ale nikoliv katastrofální a není důvod k panice. Dunaj má ještě metrovou rezervu," řekl. Řeka by měla kulminovat zřejmě už dnes v noci.

Povodňová situace v Rakousku se nadále pomalu stabilizuje. Na převážné většině zatopených území už voda klesá a pokračuje se v likvidaci následků povodní. Přesto ještě mnoho měst stojí až v metrové vrstvě vody. Obavy mají experti ještě v oblastech v Dolním Rakousku, zejména v oblasti Laa an der Thaya, kde je hraniční přechod Hevlín. V okolí města Thun jsou zatopeny další tři obce.

Práci záchranářů enormě komplikují bezohlední zvědavci. V Rakousko je dnes totiž volno a mnoho lidí tráví svátek výlety do zatopených oblastí. Někteří se dokonce na gumových člunech snažili přiblížit k domům, aby si zblízka vyfotografovali jejich zoufalé obyvatele.

Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme