Laboratoře vyšetřované kvůli slintavce v Británii popírají vinu

Laboratoř v Pirbrightu v hrabství Surrey nedaleko Londýna popřela vinu na úniku viru slintavky a kulhavky ze svých zařízení. Příčinu propuknutí nákazy teď britské úřady intenzivně zjišťují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policistka před laboratoří v Pirbrightu

policistka před laboratoří v Pirbrightu | Zdroj: ČTK

Laboratoře v Pirbrightu se nacházejí jen asi pět kilometrů od farmy Wanborough, kde byla v pátek zjištěna infekce slintavky a kulhavky.

Odborníci zjistili, že kmen viru zachyceného na farmě je totožný s tím, s kterým se pracovalo v laboratoři. Úřady podezírají laboratoř z narušení biologické bezpečnosti ve svém objektu.

V Pirbrightu jsou jak laboratoře státního výzkumného ústavu, tak soukromé americké firmy, která vyrábí vakcíny proti této chorobě. Vedoucí obou pracovišť ale prohlásili, že zařízení dodržují přísné bezpečnostní procedury a žádné selhání se neprokázalo.

Inspektoři mají oznámit výsledky šetření premiéru Brownovi zítra. Ministerský předseda se dopoledne sešel s představiteli svazu britských farmářů. Ministerstvo pro životní prostředí rozšířilo bezpečnostní pásmo kolem infikovaných farem na deset kilometrů a po celé Británii je v platnosti zákaz pohybu zvířat.

Slintavka a kulhavka se objevila v Británii poprvé od roku 2001, tehdy stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur, tedy více než 320 miliard korun. Evropská komise zatím částečně zakázala vývoz britského masa do ostatních zemí Evropské unie. Další opatření budou zřejmě následovat po středeční schůzce unijních veterinárních expertů.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme