Opoziční labouristé se pokusí sesadit premiérku Mayovou. Chtějí předčasné volby

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v rozhovoru s deníkem Independent prohlásil, že není otázkou zda, ale kdy se jeho strana kvůli vypsání předčasných voleb pokusí v parlamentu vyvolat hlasování o nedůvěře premiérce Therese Mayové.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová a Jeremy Corbyn

Theresa Mayová a Jeremy Corbyn | Foto: John Stillwell/Pool | Zdroj: Reuters

Corbyn se domnívá, že krok labouristů se stane nevyhnutelný, jakmile parlament odmítne brexitovou dohodu, kterou britská vláda vyjednala v Bruselu. Dolní sněmovna o dohodě měla hlasovat již na počátku prosince, kvůli předpokládanému zamítnutí bylo hlasování odloženo na leden.

Měli bychom Británii vyjednat lepší podmínky odchodu z Evropské unie, říká labourista Corbyn

Číst článek

„Dali jsme jasně najevo, že je to otázka kdy a ne zda budeme hlasovat o nedůvěře vládě. Učiníme tak v době, kdy jejich důvěra bude nejnižší, což podle mého bude poté, co prohrají hlasování (o dohodě),“ řekl Corbyn.

Británii čekají řádné parlamentní volby v roce 2022, ale pokud premiérka Mayová neprosadí dohodu s Bruselem v parlamentu, mohou být vypsány i mimořádné volby.

Corbynova strana je v postoji k brexitu rozdělena podobně jako britská společnost. Část straníků žádá nové referendum o unijní budoucnosti, což ale Corbyn odmítá. Tvrdí, že kdyby vyhrál předčasné volby, chtěl by s EU dohodnout jiné podmínky, než které dosáhla Mayová.

Británie opustí Evropskou unii 29. března, pokud se ale Londýn s Bruselem dohodne na odkladu, bude možné odchod pozdržet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme