Lachtaního uprchlíka dopadli u Magdeburgu

Cesta lachtana Gastona do Severního moře skončila. Zvířecího dobrodruha, jednoho z pěti, kteří ve středu uplavali z pražské zoologické zahrady v Troji, dopadli němečtí záchranáři v Lutherstadtu-Wittenbergu mezi Drážďany a Magdeburgem. Podle pracovníků pražské ZOO přežil více než dvěstěkilometrovou pouť rozbouřenými řekami Vltavou a Labem v dobré kondici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lachtan | Foto: ZOO Liberec

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí zahrady v Troji Vít Kahle, Gaston nyní odpočívá v berlínské ZOO, kde si ho ještě dnes vyzvedne český tým a převeze uprchlíka zpátky do jeho pražského domova. Znovu se tam setká se svými družkami, které se podařilo chytit ještě na českém území. Samici Myšku objevili včera dobrovolní hasiči v zámeckém parku v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, kde se ocitla prakticky na suchu. Vyčerpané a dehydrované zvíře až do příjezdu ošetřovatele kropili proudem vody. Další samici Julinku vytáhli ve středu večer vyčerpanou z Vltavy.

Dvanáctiletý Gaston a obě lachtaní dámy opustili zahradu ve středu poté, co do jejich pavilonu vtrhla velká voda. Lachtan odmítal pokusy pronásledovatelů nechat se chytit, v sobotu pak proplul až do Německa, přestože jej záchranáři u Děčína upláceli oblíbenou potravou, mořskými rybami.

Vltava zatopila velkou část areálu zoologocké zahrady v Troji. Z některých níže položených pavilonů nekoukaly ani špičky střech. Od pondělí do středy se ZOO podařilo evakuovat celkem 1003 vlastních a 26 soukromých zvířat. Do bezpečí přemístili 101 savců, 750 ptáků s 12 vejci, 141 plazů s 28 vejci a 11 kaloňů. Podle ředitele zahrady Petra Fejka uhynulo 80 ptáků a devět savců. Zahrada musela utratit pětitunového agresivního slona Kádira, který nemohl být evakuován. Stejný osud potkal samici hrocha, lva a medvěda. Utopil se jeden hroch, dva hrošíci liberijští a pravděpodobně také nezvěstný samec gorily Pong. Pohřešovaného hrocha Slávka v pátek objevili v zatopeném pavilonu slonů.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme