Newyorské letiště LaGuardia krátce zastavilo provoz, kvůli rozpočtové krizi mu chybí dispečeři

Letiště LaGuardia v New Yorku krátce zastavilo provoz, kvůli výpadku vládních financí totiž letišti chybí dispečeři. Uvedla to BBC s odvoláním na americký Federální úřad pro letectví. Kontroloři leteckého provozu ve Spojených státech pracují bez nároku na mzdu už 34 dnů. Americký prezident Donald Trump se totiž zatím s Kongresem nedohodl na provizorním financování vlády.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroloři letového provozu protestují ve Washingtonu proti zastavení financování vládních úřadů | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Letecké odbory už ve čtvrtek vydaly varování, že takzvaný shutdown může ohrozit bezpečnost na letištích.

Trumpova zeď ani obnovení vládního financování. Americký Senát zamítl návrhy republikánů i demokratů

Číst článek

Podle serveru BBC byly lety zastaveny krátce před 10. hodinou místního času (16.00 SEČ). Zpoždění podle amerických médií hlásí i další letiště ve Spojených státech.

Vládní úřady v USA jsou od loňských Vánoc bez peněz kvůli sporu prezidenta s Kongresem kolem hraniční zdi na jihu USA. To se dotklo zhruba 800 tisíc státních zaměstnanců, kteří pracují bez mzdy nebo jsou dočasně propuštěni již 35 dní.

Zdravotní volno

Donald Trump zablokoval financování části ministerstev a centrálních úřadů, platy nedostávají mimo jiných pracovníci odbavovacích kontrolních služeb na amerických letištích a letoví kontroloři.

Pro financování zdi mám jiné alternativy, řekl Trump. Podle médií zvažuje vyhlášení výjimečného stavu

Číst článek

Část z nich odmítá bez platu pracovat a hlásí zdravotní volno, protože předpisy jim zakazují vybírat dovolenou, pokud by to ohrozilo provoz. O potížích s přílety a odlety informovala už dřív letiště v Miami a Jacksonvillu na Floridě.

Zastavení příletů na letiště LaGuardia oznámil Federální úřad pro letectví (FAA). Plný provoz byl sice po chvíli obnoven, nicméně FAA varoval, že situace se kdykoli může opakovat.

La Guardia v newyorském Queensu je 20. nejvytíženějším letištěm ve Spojených státech a každý rok jím projde kolem 30 milionů cestujících.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v pátek prohlásil, že zastavení vládních financí ohrožuje bezpečnost amerických letišť a je rizikem pro cestující. Podle agentury AP zaslal do Bílého domu dopis s výzvou, aby Trump vládní účty okamžitě otevřel.

Letiště LaGuardia v New Yorku | Foto: Thomas Lillis | Zdroj: Flickr

ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme