V mexické džungli vyschly posvátné laguny, odborníci se obávají, že k jejich obnově nedojde

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových lagun, které do oblasti lákají turisty. Dalším poklesla hladina. Podle odborníků za vysycháním stojí dlouhé období sucha a zvyšující se teploty, napsala v pátek agentura AP.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z laguny Metzabok, jejíž vody za normálního stavu pokrývají plochu 89 hektarů, tento měsíc zbyla jenom popraskaná hlína. Laguna je významným přírodním zdrojem pro tamní domorodce, lakandonské indiány, kteří z ní berou vodu a chytají v ní ryby. Jejich živobytí zároveň závisí na turistech, kteří si průzračné vody uprostřed džungle oblíbili.

Poklesem vodní hladiny utrpěla i místní fauna, zhruba 350 lakandonských indiánů proto společně s biology strávilo několik uplynulých dní odchytem krokodýlů, ryb a želv, živočichy následně přesunuli do těch lagun, ve kterých je stále ještě voda.

Někteří ze starších domorodců si pamatují, kdy „bůh blesku“, jak lze název jezera přeložit vyschl naposledy - v roce 1950. Tenkrát trvalo sedm let, než se laguna, která je pro původní obyvatele posvátná a chráněná programem UNESCO, vrátila do původního stavu. 

Nyní si odborníci nejsou jistí, že k obnově vody dojde. Navíc se obávají, že k podobným jevům bude kvůli klimatické změně docházet čím dál častěji. „Jezera nejsou hluboká a míra vypařování vody je obrovská,“ řekl pro AP Adrián Méndez Barrera z mexického úřadu pro chráněné oblasti.

„Za poslední čtyři roky se počet srážek snížil o 30 procent. Zároveň se průměrná nejvyšší teplota zvýšila z 30 na 34 stupňů,“ dodal.

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme