Láhev vína nebo žehlička. V muzeu si můžete prohlédnout památky na rozpadlé vztahy

I ta nejobyčejnější věc může být bolestnou připomínkou nevydařeného vztahu. Jeden chorvatský pár přišel po rozchodu s nápadem tyhle předměty vystavit. Tak před lety vzniklo první muzeum rozpadlých vztahů. Nápad se ujal i ve světě a stejnou výstavu mohou navštívit také turisté v americkém Los Angeles.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozchod (foto Bart Booms)

Rozchod (foto Bart Booms) | Foto: zdroj: Flickr.com, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

S nápadem na muzeum rozpadlých vztahů přišel jeden chorvatský pár po svém rozchodu. "Napadlo nás, že by bylo zajímavé lidem umožnit někam odložit věci, které jim připomínají ukončený vztah. Nechat ty předměty, aby vyprávěly svůj příběh. Mysleli jsme, že by se to někomu mohlo pomoct zbavit se porozchodové emocionální zátěže," řekl pro televizi Z1 jeden z tvůrců Dražen Grubišić.

Pobočku muzea v Los Angeles pak založil americký právník, který navštívil původní muzeum v chorvatském Záhřebu. Výstava ho zaujala natolik, že se rozhodl s Chorvaty spolupracovat a jejich značku napevno umístit také do Los Angeles.

Vídeňská panda se do Číny vrátí vycpaná. Jsem starý mazák, říká preparátor

Číst článek

Mezi exponáty muzea rozpadlých vztahů může být cokoliv, co lidem připomíná nevydařený vztah. Patří sem třeba žehlička od jednoho Nora, kterou muž kdysi žehlil svůj svatební oblek. Manželství se ale rozpadlo a žehlička je jediné, co po něm zbylo.

Dalším exponátem je neotevřená láhev dobrého vína, která zbyla po jednom britském mileneckém páru. Dvojice ji chtěla společně vypít po rozvodu s předchozími manželi. Co se nakonec stalo, nevíme, víno ale zůstalo netknuté.

Muzeum v Záhřebu i v LA má výbornou návštěvnost. Ostatně exponáty budily pozornost už před lety, když ještě neexistovala trvalá expozice, ale jen putovní výstava. Muzeum láká lidi, kteří se právě s někým rozešli, stejně jako zamilované páry, píše BBC. Organizátory amerického muzea zaujalo, že do něj často chodí i rodiče s teenagery. Je to prý perfektní místo na rozhovor o vztazích a o tom, že každý má někdy zlomené srdce.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme