Lajkujete na Facebooku nenávistné příspěvky? Pozor na pokutu, varuje případ ze Švýcarska

Pětačtyřicetiletý Švýcar musí zaplatit pokutu v hodnotě téměř 100 tisíc korun za to, že na Facebooku lajkoval cizí příspěvky. Absurdní případ, nebo odůvodněný rozsudek?

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znamená lajk příspěvku, že si myslíte to samé, co jeho autor? | Zdroj: Pixabay

Podle rozhodnutí curyšského soudu musí pětačtyřicetiletý Švýcar zaplatit pokutu 4000 švýcarských franků, tedy v přepočtu bezmála 100 tisíc korun. A nutno říct, že v této konkrétní kauze není prvním potrestaným.

Facebook už není pro mladý. Přichází Instagram

Číst článek

Celá věc se týká bouřlivé debaty, která se rozvířila kolem veganského pouličního festivalu. Diskuse se strhla na stránkách organizace, jež bojuje proti továrnám na zpracování masa. A byla tak vášnivá, že šéf této organizace nakonec podal několik obvinění za rasistické a antisemitské komentáře - například za takové, které přirovnávaly židovské rituální porážky k praktikám v nacistických koncentračních táborech.

Soudy už několik lidí potrestaly za komentáře, které sami napsali. Ovšem nyní curyšský soud posuzoval obvinění člověka, který k těmto příspěvkům připojil svůj lajk a podle obžaloby tím dal najevo, že je považuje za své.

Při posuzování případu pak bylo podle soudu klíčové to, že kliknutím na zvednutý palec pokutovaný uživatel problematické příspěvky rozšířil mezi daleko větší počet uživatelů.

Odsouzený nejmenovaný uživatel teď podle jeho právníka zvažuje, jestli se proti verdiktu odvolá, nebo ne. Prý si není jistý, jestli chce do kauzy investovat vlastní čas, nebo pro něj bude pohodlnější pokutu zaplatit.

Obhájce mimochodem verdikt komentoval tím, že pokud soudy mají lidi trestat za to, co na facebooku lajkovali, měly by soudy nabrat třikrát tolik nových soudců.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme