‚Nenecháme se zastrašit.‘ Humanitární loď Alex přes zákaz zakotvila v přístavu na Lampeduse

Loď Alex, na jejíž palubě se nachází více než 40 migrantů, navzdory zákazu vstupu do italských vod zakotvila odpoledne v přístavu na italském ostrově Lampedusa, když předtím vyhlásila stav nouze. Je to už druhé plavidlo nevládních organizací, které se za poslední týden dostává do sporu s italskými úřady. Do mezinárodních vod u ostrova v sobotu také podle agentury ANSA doplula loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye s 65 migranty.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská policie hlídá loď se zachráněnými migranty na ostrově Lampedusa. | Zdroj: Reuters

Plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans zakotvilo na stejném místě jako před týdnem loď patřící německé neziskové organizaci Sea-Watch se 40 migranty, která neuposlechla rozkazy úředníků přístavu a zakotvila zde. Maltské úřady nabídly plavidlu, že převezmou migranty, avšak posádka odmítla plout na Maltu s tím, že cesta by byla dlouhá a pro lidi na palubě nebezpečná.

Německo nabízí, že přijme část migrantů ze dvou lodí u Lampedusy. V pátek je k tomu vyzval Salvini

Číst článek

Televizní záběry ukázaly migranty sedící v řadách na přídi lodi, na sobě mají oranžové záchranné vesty. Po zakotvení lodě všichni tleskali. Zatím však zůstávali na lodi.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini se snaží zabránit vstupu všech soukromých záchranných lodí do italských přístavů. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ho v sobotu vyzval, aby změnil své rozhodnutí, které uzavřelo všechny přístavy v zemi pro lodě humanitárních skupin. V dopise, na který upozornila agentura DPA, napsal, že nelze nechat lodě týdny ve Středozemním moři hledat přístav.

„Naléhavě vás žádám, abyste přehodnotil své stanovisko, že nechcete otevřít italské přístavy,“ napsal. Již dříve uvedl, že Německo je připraveno převzít část migrantů z lodí, pokud tak učiní i další evropské země.

Platí mořské právo

„S 65 zachráněnými osobami míříme k Lampeduse. Nenecháme se zastrašit (italským) ministrem vnitra (Matteem Salvinim) a plujeme do nejbližšího bezpečného přístavu,“ napsala na twiteru organizace Sea-Eye. „Platí mořské právo, i když tomu tento představitel (italské) vlády odmítá věřit,“ dodala. Organizace na sociální síti připomněla, že se k převzetí migrantů nabídlo 70 německých měst.

Připravili jsme žalobu na Salviniho, oznámila Racketeová. ‚Gangsterů se nebojím,‘ řekl ministr

Číst článek

Plavidlo Alan Kurdi nyní kotví v mezinárodních vodách u Lampedusy. Vojenská policie na něj doručila nový bezpečnostní zákon, který prosadil Salvini a podle nějž lodě ohrožující národní bezpečnost Itálie nesmějí do italských teritoriálních vod vplout. Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch, která na Lampedusu přepravila 40 migrantů, nevztahuje na humanitární lodě.

Incident kolem lodí organizace Mediterranea Saving Humans a Sea-Eye je už 21. případem střetu mezi Itálií a humanitárními skupinami, jež ve Středozemním moři zachraňují migranty, kteří se snaží dostat do Evropy s vidinou lepšího života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme