Další podezřelí. Italští státní zástupci nově vyšetřují devět lidí a dvě firmy kvůli pádu lanovky

Italští státní zástupci vyšetřují v souvislosti s květnovým pádem lanovky na severu Itálie se 14 oběťmi na životě dalších devět osob a dvě společnosti. Jde především o zaměstnance firem, které měly na starost kontrolu a údržbu zařízení, informoval v pátek agentura ANSA. Už dříve žalobci začali vyšetřovat kvůli způsobení hromadné nehody jednatele a provozního ředitele společnosti, která lanovku provozovala, a vedoucího směny.

Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícená lanovka v Itálii (archivní foto) | Foto: italská policie | Zdroj: Reuters

Mezi vyšetřovanými právnickými osobami je jihotyrolská firma Leitner, která patřím k předním evropským výrobcům lanovek a stará se o jejich údržbu. Firma dodala své technologie i do České republiky. Mezi vyšetřovanými jsou i její manažeři - předseda správní rady Anton Seeber a spolumajitel Martin Leitner.

‚Podstoupili riziko, které skončilo tragédií.‘ Úmyslně vložená vidlice vyřadila brzdu zřícené kabiny lanovky

Číst článek

Společnost dříve oznámila, že se bude chtít přihlásit mezi poškozené strany. V pátek vyjádřila naději, že se jí podaří prokázat, že nemá podíl na neštěstí a že bude i nadále spolupracovat s úřady. Pod vyšetřováním je i společnost Ferrovie del Mottarone, která lanovku u alpského jezera Lago Maggiore provozovala.

Jediný přeživší

Kabina lanovky s 15 pasažéry se zřítila do lesnatého a těžko přístupného terénu v neděli 23. května. Jediným přeživším nehody byl malý izraelský chlapec. Žil se svými rodiči a sourozencem, kteří při pádu zahynuli, na severu Itálie. Podle vyšetřovatelů neštěstí způsobilo zlomené tažné lano a nefunkční záchranná brzda.

Několik dní po neštěstí státní zástupkyně Olimpia Bossiová uvalila vazbu na tři muže - jednatele Luigiho Neriho, provozního ředitele Enrica Perocchia a vedoucího směny Gabriela Tadiniho.

Podle obžaloby se trojice mužů dohodla na zablokování záchranné brzdy, aby zajistila plynulé fungování lanovky, jejíž provoz se dříve z nezjištěných příčin zasekával. Dozorující soudkyně ale trojici mužů z vězení propustila, jen Tadinimu nařídila domácí vězení. Podle soudkyně obžaloba nepodložila svá podezření dostatečně silnými zjištěními.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme