Lanovka měla závadu ještě před tunelem

Kolejová lanovka v rakouském horském středisku Kaprun, při jejímž požáru v sobotu zahynulo přes 150 lidí, měla s největší pravděpodobností technickou závadu ještě před vjezdem do tunelu. Jak oznámil vedoucí technického vyšetřování Christian Tisch, stopy této závady se našly na trati před tunelem. Závada sice mohla mít spojitost s požárem, skutečnou souvislost je ale třeba ještě prověřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle jeho slov byly na trati zjištěny stopy plastické substance, možná maziva, která odkapávala z jedoucí soupravy. Zatím ale nelze říci, zda tato substance požár vyvolala nebo zda z vozidla odkapávala v důsledku začínajícího požáru. Proto nelze dosud ani říci, zda souprava už hořela před vjezdem do tunelu. Vzorky nalezené substance byly předány k chemické analýze, jejíž výsledky se očekávají za den, možná dva. Podle výsledku bude možné stanovit, z jaké části vagónu pocházejí a zda mohou či nemohou mít souvislost s vypuknutím požáru.

Zatímco zjištěná stopa může být určitým indikátorem příčiny neštěstí, rozhodující důkaz musí být objeven a potvrzen na shořelé soupravě. Nejdříve ale musejí být vyproštěna těla obětí a pak musí být vyhořelý vagón důkladně zajištěn proti samovolnému sklouznutí zpět do údolí. Teprve poté technici prozkoumají trosky soupravy ve snaze nalézt reálnou příčinu neštěstí.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme