Laos propustí vězněné evropské novináře

Laoské úřady propustí dva evropské novináře odsouzené na 15 let do vězení. Belgický reportér Thierry Falise a francouzský kameraman Vincent Reynaud byli spolu s americkým pastorem odsouzeni v pondělí za údajné ilegální ozbrojování a podíl na vraždě jednoho z bezpečnostních strážců. Laos se je rozhodl propustit kvůli mezinárodnímu tlaku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný oblouk ve Vientiane

"Podle laoských zákonů zůstávají všichni odsouzení zločinci, propustíme je ale v zájmu našich mezinárodních vztahů," prohlásil laoský ministr zahraničí. Jak dodal, jeho vládá nyní jen čeká na formální žádost zemí, z nichž novináři a duchovní pocházejí, a poté je omilostní. Pokutu ve výši 1000 USD určenou pozůstalým po zabitém strážci však musí zaplatit.

Všichni tři byli zatčeni 4. června na severu Laosu, když se snažili získat reportáž o kmeni Hmong, jehož členové vedou sporadický ozbrojený odpor proti ústřední komunistické vládě. Úřady je ale obvinily, že do země pronikli pouze na turistická víza, že měli u sebe ilegálně držené zbraně, přechovávali drogy a podíleli se na vraždě jednoho ze strážců.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme