‚Za dvacet vteřin bylo všude vody až po bradu.‘ Na sedm tisíc lidí zůstává v Laosu v evakuačních centrech

Vláda odškodní lidi, kterým voda z protržené přehrady zničila jejich domovy a často i veškerý majetek. Takové jsou aktuální informace z jižního Laosu, kde lidé bojují s jednou z nejhorších katastrof v historii země.

Sanam Xay Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příliš silný monzunový déšť, se kterým stavitelé nepočítali, nebo fatální nezodpovědnost? Tuto otázku si teď kladou laoské úřady na jihu země v provincii Attapeu poté, co tam voda z protržené přehrady donutila opustit domovy asi sedmnáct tisíc lidí.

Téměř sedm tisíc z nich stále zůstává v nouzových evakuačních centrech a přes sto je nezvěstných. Z příběhů, které vyprávějí, mrazí. Mezi obětmi jsou i malé děti.

V Laosu se protrhla přehrada. Voda smetla celé vesnice, úřady hlásí mrtvé a stovky nezvěstných

Číst článek

Okamžik, kdy záchranáři z vody vytahují batole, které nahé a hladové přežilo dva dny zakleslé mezi plavajícími stromy, byl bohužel naprostou výjimkou. Podobný zázrak už se osmý den po sobě neopakuje. Z kolonky pohřešovaní se jména lidí přesouvají do kolonky mrtví.

„Šest metrů? Ne, ta směs bahna, vody a stromů měla minimálně osm metrů. Náš dům měl patro a celý ho to odneslo. Nemáme teď vůbec nic,“ líčí nevyspalá paní Lo.

Choulí se k ní všichni tři synové. Všichni přežili, na rozdíl od sousedů. Těm zmizela pod hladinou devítiletá dcera. Desátý den o ní nevědí.

„Za dvacet vteřin bylo všude vody až po bradu. Jak můžete ve tmě s takovou sílou bojovat?“ krčí rameny Lo. Kdyby v tu chvíli byla s dětmi uvnitř domu, byly by teď nejspíš na seznamu pohřešovaných nebo mrtvých.

Protržená hráz v Laosu má podle médií dvě desítky obětí. Úřady zatím mlčí

Číst článek

Centrem záchranných prací je město Sanam Xay. Každé ráno od místní střední školy vyrážejí pátrat po nezvěstných vojáci i dobrovolní záchranáři. Laosané, Thajci, Vietnamci i Číňané.

Na silnicích je stále ještě půlmetrové vrstva bahna a jak voda opadává, obnažují se obrovské kmeny stromů. Pod nimi čekají záchranáři ty nejhorší nálezy. „Spousta těl se zachytila tam. Ale je možné, že někoho nenajdou nikdy. Lidi to mohlo odnést až do Mekongu,“ říká žena na trhu ve městě Paksong.

Vždycky je jí tady po ránu zima a často prý mluvila s manželem o tom, že se přestěhují z náhorní plošiny dolů, do tepla, blíž k přehradě. Teď ale tenhle plán zavrhla jednou provždy. Říká, že studený vzduch je pořád lepší varianta než studená voda z přehrady.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme