Laos vrátil do Severní Koreje devět uprchlíků. Může je čekat i doživotí či trest smrti

Laos vyhostil ze země devět severokorejských uprchlíků, v úterý je přes Čínu převezli policisté zpět do Pchjongjangu. S největší pravděpodobností zadržené Severokorejce čeká dlouholeté vězení nebo dokonce smrt. Jejich vydání zpět do stalinistické země už odsoudily Spojené státy a lidskoprávní organizace

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský lídr Kim Čong-un se svou manželkou Ri Sol-ču

Severokorejský lídr Kim Čong-un se svou manželkou Ri Sol-ču | Zdroj: ČTK

Podle jihokorejských médií se severokorejské úřady k dopadeným uprchlíkům a jejich rodinám obvykle chovají nelidsky. Za útěk člena rodiny je několik let v pracovním táboře.

Mladé Severokorejce dopadly laoské úřady na začátku května. Ještě před převozem těchto devíti mladých lidí požádala Jižní Korea Organizaci spojených národů, aby zasáhla a zachránila je, což se nepodařilo.

Proti vyhoštění Severokorejců se postavily i Spojené státy, které v prohlášení ministerstva zahraničí vyzvaly všechny země v Asii, aby spolupracovaly při ochraně severokorejských uprchlíků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková mluvila v Odpoledním Radiožurnálu o navrácení uprchlíků z KLDR Laosem zpět do Severní Koreji

Organizace Human Rights Watch už Laos i Čínu otevřeně kritizovala za lhostejnost. Ředitel asijské pobočky Phil Robertson se nechal slyšet, že pokud se těmto lidem něco zlého v KLDR stane, budou za to zmiňované vlády sdílet vinu.

Někteří odborníci se také obávají, že vydání Severokorejců zpět do země může mít vliv i na další migranty, kteří se teď budou jistě bát zvolit tuto cestu při útěku z KLDR.

Podle odhadů lidskoprávních organizací za posledních padesát let uteklo z KLDR přes 25 tisíc lidí. Většina z nich uprchla v průběhu posledních deseti let.

Čína uprchlíkům z KLDR také neposkytuje azyl

Z přísně střežené země se většinou dostávají přes Čínu, kde jim ale hrozí zadržení a vyhoštění zpět do země. Čína totiž neuznává severokorejské uprchlíky jako žadatele o azyl a často je repatriuje.

Co by navrácené uprchlíky čekalo v pracovním táboře v KLDR, ví paní Kim, která strávila v jednom ze severokorejských zařízení více než dvacet let, než se jí podařilo utéct přes Čínu do Jižní Koreje:

„Jídla byl nedostatek, lidé kvůli hladu mizeli doslova před očima, často ztratili až 60 procent své hmotnosti za měsíc. Měsíční příděl potravy byl okolo čtyř, čtyř a půl kilogramu kukuřice na osobu. Jedli jsme proto kořínky, kůru ze stromů i malá zvířata, prostě, co jsme kde našli. Denně jsme pracovali 16 - 18 hodin. Spousta lidí proto vysílením a nedostatkem potravy zemřela.“

Kateřina Procházková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme