Las Vegas se obává odlivu turistů. Pro ekonomiku města jsou zásadní

Las Vegas by bez turistů a návštěvníků konferencí ani nemělo smysl – a jejich příliv teď může být v ohrožení. Město se sbírá z nedělní tragédie, Stephen Paddock tam střelbou z 32. patra hotelu zavraždil 58 lidí na přilehlém stadionu. Městem duchů se světová metropole hazardu nestala, i když její život je stále trochu utlumený. Přibyli ale naopak pietní návštěvníci.

Reportáž Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé chodí na místo útoku v Las Vegas zapalovat svíčky. | Zdroj: Reuters

Návštěvníci Las Vegas často drží v ruce hrací žetony - Armando Gonzalez drží knihu. Klečí na kraji rušné křižovatky nedaleko místa nedělního vraždění, před sebou má palmu a pod ní desítky svíček, květin i několik vzkazů nebo fotografií obětí a za mlčenlivého přihlížení kolemstojících recituje z Bible žalm 23. Všudypřítomnou výzvu „Modli se za Vegas" bere doslova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Jana Kaliby z Las Vegas po nedělní střelbě

„Přijeli jsme sem s kamarády z hispánské církve, protože tohle je moc těžká doba. Jsme velmi smutní z toho, co se stalo. Zvlášť já se cítím hrozně, protože jsem tady ve Vegas dlouho žil a tohle místo znám. Těch lidí je mi moc líto. Cestovali jsme tři hodiny, abychom podpořili ty, kteří přišli o někoho blízkého a potřebují být silní. Teď musíme být opravdu jednotní, a tak jsme se sebrali a přijeli,“ popsal Radiožurnálu cestu do Las Vegas Armando, který je ze sousední Kalifornie.

O kus dál přihlíží Mark, který naopak přijel z východu, tedy z Arizony, protože má v nemocnici postřeleného kamaráda. Tito pietní cestovatelé teď v Las Vegas pomáhají trochu kompenzovat turisty, kteří naopak své rezervace zrušili.

Většina to neudělala a dorazila do města nikdy nekončícího hýření podle plánu. „Nás nic nezastaví, Vegas milujeme,“ řekl Radiožurnálu britský pár, který zrovna s dalšími přáteli čeká s kufry v ruce v recepci hotelu hned vedle toho, ze kterého vrah v neděli střílel.

Hlavní mluvčí této skupinky je bývalý voják, navíc při poslední návštěvě Las Vegas s manželkou bydlel právě ve 32. patře sousedního hotelu Mandalay Bay, a tak má velmi dobrou představu o tom, jakou pozici atentátník pro svůj ďábelský plán měl. Nešlo prý minout.

Co to je bump stock? Střelci z Vegas v masovém zabíjení zřejmě pomohlo zařízení za 100 dolarů

Číst článek

Pro Las Vegas je zásadní, aby ke své návštěvě podobně jako tito Britové přistupovali i ostatní turisté. Ročně jich sem přijíždí 43 milionů, turistický průmysl tu živí víc než čtvrt milionu obyvatel, tedy skoro každého druhého.

Experti předpovídají, že Američané budou jezdit dál, protože šlo o izolovaný útok, ze kterého nevyplývá předpoklad dalšího souvisejícího nebezpečí.

Zato u cizinců - a do Las Vegas míří každý desátý návštěvník téhle země - se obávají jiného efektu, který může leckoho odradit. Totiž že nedělní masakr znovu upozorní na to, jak bláznivou zemí co do střelných zbraní Spojené státy jsou.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme