Laserová zbraň, která zničí americké satelity, dva miliony vojáků. Čínská armáda slaví 90 let

Čínská armáda slaví devadesát let své existence. Z kdysi vyhladovělého, špatně vycvičeného vojska se stala moderní armáda, která se netají tím, že bude v budoucnu hájit zájmy země daleko od čínských břehů. Její prioritou jsou přitom kybernetické a jaderné zbraně.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V největší armádě světa slouží bezmála dva miliony a tři sta tisíc lidí a přibližně stejný počet může centrální vojenská komise povolat jako zálohy. Každý Číňan, kterému je víc než dvacet let, může obléknout uniformu. Ve skutečnosti je to stejné, jako s členstvím v Komunistické straně. Strana si vybírá a chce jen ty nejlepší.

Čínská armáda slaví a hrozí

Číst článek

„Nová armáda musí naplno využívat nejnovější technologie a přitom nezapomínat na to svůj politický odkaz,“ říká čínský prezident Si Ťin-pching.

Neúspěšné mise jako například na řece Ussuri v roce 1969, nebo pohraniční konflikt s Vietnamem o deset let později, jsou zapomenuty. Nejlepší renomé si čínští vojáci získali na mírových misích, hlavně v Africe.

A armádní náborová videa po celé zemi mají podobu třeba moderního, rapového videa, které tvrdí, že není nic lepšího, než se stát čínským vojákem.

Páteří čínské armády je pozemní vojsko. Ale opravdovou elitou jsou takzvané Strategické podpůrné jednotky. Jejich úkolem je satelitní průzkum a hlavně kybernetické útoky. Čína se netají tím, že vyvíjí vlastní laserové dělo, které má zlikvidovat nepřítele přímo ve vesmíru.

„Čína na těchto zbraních intenzivně pracuje a nijak se tím netají. Aktuálně zdokonaluje například chemickou laserovou zbraň, která bude schopna úplně zničit americké satelity,“ vysvětluje americký novinář Kal Kore.

Při výrobě vojenské techniky spolupracuje Peking hlavně s Izraelem a Ruskem. Strategické bombardéry, bitevní vrtulníky, tanky i nejnovější letadlovou loď už ale vyrábějí výhradně čínské firmy.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme