Latinská Amerika hlásí téměř pět milionů případů nemoci covid-19, nejhorší je situace v Brazílii

V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více než čtvrtina všech dosud evidovaných případů ve světě. Z téměř 700 000 úmrtí spojovaných s touto nákazou ve světě jich na Latinskou Ameriku připadá na 201 700, skoro 3,3 milionu nakažených se v tomto regionu už uzdravilo.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemie v Brazílii sílí, vláda přesto situaci zlehčuje a snaží se maskovat skutečný rozsah problému | Zdroj: Reuters

V některých zemích Latinské Ameriky ale tato pandemie ještě evidentně na ústupu není, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). V Bolívii kvůli nouzové situaci v některých regionech nabízejí i mobilní kremační zařízení.

Brazilský prezident Bolsonaro má pozitivní test na covid-19. Nemoc dříve označoval za ‚chřipečku‘

Číst článek

Nejvíce nakažených (2,7 milionu) i úmrtí (na 94 100) v absolutních číslech registruje Brazílie, která je v tomto srovnání druhou nejhůře postiženou zemí na světě po USA.

A i když se počty úmrtí v Brazílii už blíží ke stu tisícům, její prezident Jair Bolsonaro neustává ve zlehčování této nemoci, kterou nedávno sám překonal. „Bohužel myslím, že jednoho dne se nakazíte všichni. Z čeho máte strach? Čelte tomu,“ prohlásil o víkendu Bolsonaro ve městě Bagé na jihu země.

Svým příznivcům, kteří ho obklopili na ulici během jeho návštěvy regionu, také ukazoval krabičky s hydroxychlorochinem, o němž tvrdí, že mu pomohl se uzdravit. Toto antimalarikum ale jako lék na covid-19 uznáno není a podle některých studií může u některých lidí způsobit srdeční potíže.

Reálné počty jsou vyšší

Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky je její druhá největší země (po Brazílii) Mexiko, které se v pátek v počtu úmrtí s covidem-19 posunulo na třetí místo ve světě. Dosud tato země se 128 miliony obyvatel eviduje 47 746 úmrtí s covidem-19 a na 439 000 nakažených, z toho 4853 nakažených se potvrdilo za poslední den.

Mexiko překonalo Británii v počtu mrtvých. V 19 státech USA se za měsíc zdvojnásobil počet případů

Číst článek

Reálné počty v Mexiku i Brazílii, která má na 210 milionů obyvatel, jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože obě země málo testují. Testů provedly méně než mnohem menší Chile a Peru, které v regionu v přepočtu na obyvatele testují nejvíce.

Třetí v Latinské Americe a sedmé ve světě (hned za Mexikem) je v počtu potvrzených případů nákazy Peru, které má na 32 milionů obyvatel a dosud zaznamenalo na 422 200 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a přes 19 400 úmrtí spojovaných s nákazou.

Zákaz nočního vycházení

Podle statistického úřadu ale zemřelo v Peru od počátku pandemie z různých příčin asi o 53 000 více lidí než ve stejnou dobu v průměru v předchozích dvou letech. To by znamenalo, že počet obětí covidu-19 by mohl být asi o 34 000 vyšší, než se dosud uvádí.

‚Systém selhal.‘ Pražští strážníci zveřejnili na webu ostrou kritiku hygieniků kvůli testování na covid-19

Číst článek

Čtvrtý nejvyšší počet nakažených v Latinské Americe se dosud potvrdil v Chile (téměř 360 000), které má ale zřejmě nejhorší chvíle v této pandemii už za sebou. Na rozdíl od Peru, které v pátek prodloužilo v pětině nejvíce postižených regionů do konce srpna karanténní omezení, zahrnující uzavření obchodů vyjma těch se základním zbožím či léky. V celé zemi platí už od poloviny března zákaz nočního vycházení.

Stále vysoké denní počty nakažených hlásí i jedenáctimilionová Bolívie, která dosud zaznamenala na 80 150 nakažených a 3153 úmrtí. Počty zemřelých s covidem-19 za den dosáhly v Bolívii v neděli rekordních 89 případů.

V některých oblastech této andské země v posledních týdnech nezvládaly situaci pohřební ústavy, na což reagovalo několik podnikatelů nabídkou mobilních zařízení ke kremaci. Jsou asi pět metrů dlouhá a tři metry široká a jedna kremace v něm trvá 50 až 70 minut, uvedl místní deník Página Siete.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme