Unijní zástupci zvolili první evropskou žalobkyní Rumunku Kövesiovou. Bude stíhat zneužívání dotací

První evropskou žalobkyní se stane Rumunka Laura Kövesiová. Dohodli se na tom europoslanci a členské země Evropské unie. Někdejší rumunská prokurátorka získá pravomoc stíhat zneužívání unijních dotací. Jmenování Kövesiové je prohrou pro rumunskou sociálnědemokratickou stranu (PSD), která ji v loňském roce zbavila vedoucí funkce v rumunském Národním protikorupčním odboru (DNA).

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunka Laura Kövesiová, první evropská žalobkyně. | Foto: FW1F/Bernadette Baum | Zdroj: Reuters

Unijní zástupci dali podle serveru Politico přednost Kövesiové před francouzským protikandidátem Jeanem-Francois Bohnertem, kterého Evropská komise původně prosazovala. V záležitosti jmenování evropského žalobce během léta otočil také francouzský prezident Emmanuel Macron.

Do Kövesiové vkládá Evropská komise svou důvěru, uvedla její mluvčí Mina Andreeva. Podle ní je komise odhodlaná dál bojovat proti podvodům a korupci.

„Kövesiová je perfektní volbou,“ okomentoval nominaci europoslanec Juan Fernando López Aguilar. „Má skvělé pracovní předpoklady. Rumunsko v současnosti neobsazuje žádné klíčové funkce v Evropské unii, Kövesiová se proto stane jednou z nových ženských lídryň v Evropě,“ dodal.

Úřad evropského žalobce bude mít pravomoc vyšetřovat a stíhat případy poškozování unijního rozpočtu.

Přeshraniční, dotační a další podvody sice už dnes vyšetřuje Evropský úřad OLAF, ten ale nemůže státům mluvit do případného trestního stíhání. Na vytvoření unijního žalobce se dohodlo 22 zemí včetně Česka, fungovat začne příští rok. Jmenování Kövesiové ještě musí formálně schválit evropské instituce.

Laura Kövesiová dříve vedla rumunský úřad pro boj proti korupci. Zahájila v něm vyšetřování vysoce postavených politiků, podnikatelů a soudců. Loni ji rumunská vláda odvolala.

vid, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme