Laureát Sacharovovy ceny si diplom v Evropském parlamentu nepřevzal

Letošní Sacharovovu cenu za obranu lidských práv získal kubánský disident Guillermo Fariňas. Na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku si ji ale nemohl osobně převzít. Kubánské úřady mu nedovolily ostrov opustit a do Evropy odcestovat. Místo něj bylo v sále jen křeslo zakryté kubánskou vlajkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Europoslanci ocenili Guillerma Fariňase za jeho občanský postoj, kdy s nasazením vlastního zdraví a života hladovkami protestoval proti cenzuře a porušování lidských práv na Kubě.

V telefonickém poselství varoval, aby se Evropská unie nenechala ukolébat zdánlivým uvolňováním režimu na Kubě:

„Pevně doufám a věřím, že se nenecháte ošálit zpěvem sirény neúprosného režimu ‚krutého komunismu‘, jehož jediným cílem je dosáhnout prostřednictvím domnělých hospodářských změn toho, aby Unie a Evropský parlament zrušily společný postoj a Kuba mohla využívat prostředky a investice, které jsou určeny na pomoc zemím třetího světa.“

Předseda Evropského parlamentu v souvislosti s oznámením ocenění pro kubánského disidenta vyzval k propuštění všech zbývajících vězňů svědomí na Kubě.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme