Lavina na nepálské hoře Manaslu pohřbila devět horolezců, další se pohřešují

Při pádu laviny na nepálské hoře Manaslu dnes zahynulo nejméně devět horolezců, další čtyři se pohřešují. Nepálské úřady zatím oficiálně nepotvrdily totožnost všech obětí, Češi by mezi nimi ale být neměli. Lavina zavalila tábor ve výšce asi 7000 metrů, ve kterém se nacházelo přes 25 osob. Nejméně pět zraněných horolezců bylo převezeno do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka odváží zraněné horolezce do nemocnice v Káthmándú | Foto: Reuters

Nejprve byla objevena těla německého horolezce a nepálského šerpy, jeden mrtvý horolezec byl prý ze Španělska a další čtyři údajně pocházeli z Francie. Bližší informace o národnosti dalších obětí nebo o okolnostech ranní laviny nejsou podle agentury Reuters známy. Záchranné práce komplikovala hustá mlha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horolezec Jan Trávníček přibližuje podmínky na hoře Manaslu

Laviny jsou prý na osmé nejvyšší hoře světa běžné, podmínky se ale často mění.

„Na nepálské osmitisícovky se jezdí na jaře a na podzim. Záleží skutečně rok od roku, ty podmínky můžou být jiné. Za 14 dní už tam třeba sněhu nemusí být tolik. Nemyslím si, že v tuto dobu by to mělo být nebezpečnější než kdykoliv jindy,“ říká o Manaslu horolezec Jan Trávníček.

„Patří k lehčím osmitisícovkám, protože i laviny, které jsme tam zažili při loňském výstupu, nebyly tak dramatické jako třeba letos, když jsme byli s Radkem Jarošem na Annapurně, tam to bylo diametrálně odlišné. Spíš to tam padá míň, než aby to bylo pravidlem,“ dodává.

Silvie Třeslínová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme