Lavina v rakouských Alpách zabila pět Čechů

Podle informací rakouské policie tvoři šestici obětí smrtící laviny v rakouském Tyrolsku pět Čechů a jeden Slovák. Všem bylo mezi 20 - 30 lety a všichni byli muži z Prahy. Žádné další mrtvé turisty v oblasti ledovcového lyžařského střediska Söldenu rakouští záchranáři v sobotní lavině nenašli. Skupina alpinistů chtěla v Ötztalských Alpách dobýt horu Schalfkogel, vysokou 3500 metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední stopy alpinistů

Poslední stopy alpinistů | Zdroj: ČTK

Ve vysokohorské chatě Hochwilderhaus zůstal z české skupiny jenom jeden pětačtyřicetiletý muž. Rakouský rozhlas informoval, že se ale psychicky zhroutil a nebyl schopný podat ucelené informace.

Identifikace zahynulých osob byla komplikovaná, protože vyšlo najevo, že všichni nepřijeli společně na chatu, ze které započali výstup. Zástupce konzulky Kovář vysvětlil: "Identifikace je na delší dobu. Je to dáno tím, že občan České republiky, který zůstal na chatě a nešel se skupinou, není schopný všechny osoby identifikovat, protože to byli lidé, kteří se náhodně sešli. Všechny osobně nezná. Některé zná křestním jménem, některé vůbec ne."

Podle svědků ze Söldenu spadla lavina v sobotu odpoledne v nadmořské výšce asi tři tisíce metrů. Rakouská záchranná služba se ale ve špatném počasí nemohla na místo na lavinovém svahu dostat, a tak její akce mohla začít až další den brzy ráno.

Podle sdělení šéfa Horské služby v oblasti Obergurgl Ronalda Ribise by většina zasypaných českých alpinistů neměla šanci za přežití, i kdyby se k nim rakouští záchranáři dostali hned v sobotu po pádu laviny.

Informovali jsme o lavinách:
V Jeseníkách zemřel snowboardista v lavině
Slovenský lyžař zahynul pod lavinou na Malé Fatře
Žena vyproštěná z laviny zemřela v nemocnici
Počet obětí laviny na K2 se zvýšil na jedenáct
Záchranáři našli v Krkonoších pod lavinou tělo snowboardisty
Mohutná lavina v Krkonoších zavalila snowboardistu

Marie Woodhamsová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme