Lavina ve francouzských Alpách zabila sedm turistů, nejméně dva z nich jsou Češi

Sedm turistů dnes zabila lavina ve francouzských Alpách. Podle záchranářů jsou mezi mrtvými tři Češi a čtyři Němci. Z celé skupiny alpinistů se podařilo přežít jen Němce, která vyvázla se zlomenou nohou. Neštěstí se stalo v horské oblasti Pelvoux na hoře Dôme de neige des Ecrins.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina ve francouzských Alpách zabila sedm turistů. Neštěstí se stalo na hoře Dôme de neige des Ecrins | Zdroj: ČTK

Záchranáři už ukončili pátrání v místě neštěstí a těla obětí převezli do Briançonu k identifikaci.

Podle Ireny Valentové z tiskového odboru ministerstva zahraničí se zatím podařilo identifikovat dva české občany. Česká ambasáda ve Francii je podle ní i nadále v kontaktu s místní prefekturou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedm turistů dnes zabila lavina ve francouzských Alpách. S informacemi se přihlásil zpravodaj Jan Šmíd

Podle šéfa záchranářů Nicolase Colombaniho byla takzvaná desková lavina široká 250 metrů a vysoká asi metr. Na osmičlennou skupinu se tak ve výšce asi 3900 metrů hrnulo ohromné množství sněhu.

Francouzská meteorologická služba dnes nevarovala v oblasti před nepřízní počasí. Dopoledne jen slabě sněžilo, jinak byly podmínky pro výstup přijatelné. Důvodem neštěstí tak s největší pravděpodobností bylo náhlé ochlazení.

Hora Dôme de neige des Ecrins měřící 4015 metrů je hojně navštěvovaná amatérskými alpinisty, protože trasa k vrcholu je snadno přístupná a majestátní vrchol nabízí turistům působivý výhled do okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

I obvyklé trasy mohou být nebezpečné, připomněl Českému rozhlasu horský vůdce Josef Šimůnek

„Trasa, kde se pohybovali horolezci, je velmi frekventovaná a v současné době tam došlo k ochlazení,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu horský vůdce Josef Šimůnek, který považuje situaci za velmi nešťastnou.

„V Alpách to není jako v Krkonoších, kde je tyčové značení, chodí se podle navigace nebo podle obecně známých tras. I obvyklé trasy mohou být nebezpečné,“ připomněl Šimůnek.

Dnešní pád laviny je jedním z nejhorších letošních neštěstí ve francouzských Alpách. Pětadvacátého ledna zahynulo v oblasti Queyras šest osob, další tři lidé pak přišli o život opět v okolí Ecrins 1. dubna.

ČTK, Jan Prokeš, Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme