Lavina zasypala v Tatrách českého turistu s průvodcem, oba zemřeli

Českého turistu a slovenského vysokohorského vůdce strhla o víkendu ve Vysokých Tatrách lavina. Oba muži zemřeli. Jejich těla našli horští záchranáři v noci na neděli pod horou Satan a snesli je do údolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Pátrání po devětačtyřicetiletém horském vůdci a jeho osmatřicetiletém klientovi z Česka se rozjelo v sobotu večer poté, co se nevrátili z túry.

Asi dvě hodiny po půlnoci horští záchranáři na výstupové trase na horu Satan narazili na lavinu, v níž objevili dvě těla částečně zasypaná sněhem. Následně je snesli do údolí.

Podle horského záchranáře Petera Šperky šlo o nešťastnou náhodu. „V tomto období dochází ke vzniku opravdu velkých deskových lavin, a přestože dodržovali bezpečností pravidla, sestup podél stěny, ta široká lavina je stáhla dolů,“ řekl Českému rozhlasu Šperka.

Ve Vysokých Tatrách nyní platí zvýšené lavinové nebezpečí, tedy třetí stupeň z pětidílné mezinárodní škály. Riziko uvolnění laviny obvykle hrozí už při malém zatížení sněhové vrstvy.

Podobné neštěstí se v nejvyšším pohoří na Slovensku odehrálo už v pátek. Zemřel při něm jeden ze dvou horolezců, které rovněž zasypala masa sněhu.


Zvětšit mapu

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme