Na zádech pět kilo dynamitu, na nohách sněžnice. Odstřelovači lavin pomáhají chránit skiareály i města

Vydatné sněžení v Alpách má kromě zimních radovánek na svědomí i problémy. Například se zvyšuje riziko utržení lavin. V Rakousku nejvyšší stupeň nebezpečí platí na většině území Tyrolska, ale taky v Salcbursku nebo Štýrsku. A varování před lavinami platí i v Tatrách nebo českých Krkonoších. Nekontrolovaným sesuvům sněhu se však dá předcházet. Stačí zaměstnat lavináře. Tématu se věnuje Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavinář může sesuvy sněhu kontrolovaně odpálit ještě před tím, než se laviny samy utrhnou. Jde o činnost, která se na horách po celém světě v sezóně dělá vlastně dennodenně. Lavináře často zaměstnávají nejen lyžařské areály, ale hlavně města. Ty mají na starosti i bezpečnost cest, laviny přitom mnohdy ohrožují třeba silnice.

Bez proudu jsou desítky domácností, v Jablonci nad Nisou trvá kalamitní stav

Číst článek

Samotné odpalování se provádí dvěma hlavními způsoby. První je ruční – lavinář zná svůj vytyčený terén a nastražuje výbušniny. Práci takového člověka v rakouských Alpách popisuje vedoucí hotelu ve středisku Tauplitzalm – Pavlína Vacková.

„Chodí každé ráno na sněžnicích nebo na lyžích, na zádech má pět kilo dynamitu a chodí to odstřelovat okolo šesté hodiny ráno. A potom ještě kolem silnice, tam se to odstřeluje také každý den, okolo osmé,“ popisuje pro Radiožurnál práci lavináře.

Drony i odpalovací rampy

Druhým způsobem je odpalování za použití techniky. Výbušniny se buď shazují z helikoptéry, z dronů, nebo z takzvaných odpalovacích ramp. To jsou jednoduché lanovky, jen místo sedaček se na lano zavěsí právě výbušnina. Stisknutím jednoho tlačítka se shodí na svah a odpálí.

Způsobů odpalování je ale více. Třeba ruští lavináři odstřelují sníh na Kavkazu za pomoci ohňového děla.

Ačkoliv se může zdát, že jde o nebezpečnou práci, sami lavináři to tak neberou. Jak ale řekl deníku Seattle Times lavinář John Stimberis, je třeba mít hodně zkušeností.

„Je to kombinace umění a vědy. Samozřejmě potřebujete znalosti, ale abyste měli kompletní obrázek, musíte dát i na pocity – jaký ten sníh je, jak vypadá celá krajina... To je podle mě ta nejzábavnější část,“ popsal.

Pro většinu lavinářů je jejich práce spojením záliby v pozorování přírody a zimních sportech. A v neposlední řadě je to i velmi zodpovědná činnost.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme