Lavrov v Africe ukázal, že Kreml má stále vliv. Přesvědčoval, že Rusko za nedostatek obilí nemůže

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyrazil do Afriky hledat přátele v době, kdy tento kontinent trpí potravinovou krizí vyvolanou Ruskem. Egypt, Kongo, Uganda a Etiopie, které se šéf ruské diplomacie rozhodl navštívit, se potýkají s rostoucími cenami potravin a hnojiv. I když se Západ snaží Rusko izolovat, přijetí v afrických státech ukázalo, že vliv Kremlu je na kontinentu stále silný a Lavrov je tam vítán, píše deník Financial Times.

Tento článek je více než rok starý.

Svět ve dvaceti minutách Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Lavrov na návštěvě v Etiopii

Ministr zahraničí Lavrov na návštěvě v Etiopii | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace | Zdroj: Reuters

Prezidentka think-tanku International Crisis Group Comfort Erová má za to, že si Rusko buduje spojenectví a předvádí Západu, že ne celý svět ho považuje za vyvrhele. To bylo vidět i v březnu, kdy se sedmnáct afrických zemí zdrželo hlasování v OSN a neodsoudilo invazi na Ukrajinu. Jedna dokonce hlasovala proti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si sobotní Svět ve 20 minutách

Podle Erové Moskva úspěšně oživila vztahy z dob Sovětského svazu, který africké státy považovaly za vstřícnější k jejich osvobozeneckému boji než řadu západních zemí. Rusko si v uplynulých letech vybudovalo v několika z nich prosperující zbrojní a bezpečnostní byznys a do států, jako je Súdán nebo Středoafrická republika, vysílá žoldáky i skupiny těžařů.

Lavrov v Africe bojoval proti tvrzení, že za ceny potravin a hnojiv může ruská invaze na Ukrajinu. Moskva k tomu využívá všech komunikačních nástrojů, popisuje Erová a dodává, že řada afrických zemí tak vysoké ceny přičítá sankcím a neschopnosti Západu ochránit je před krizí.

V Africe převažuje ruské vidění světa. Západ tam musí znovu získat dobrou pověst, říká ekonomka Matesová

Číst článek

Africké státy udělaly dobře, když ponechaly komunikační kanály s Moskvou otevřené, soudí Kamissa Camarová, bývalá malijská ministryně zahraničí a dnešní poradkyně pro Afriku v Americkém institutu pro mír. Podle ní tento přístup přispěl k rusko-ukrajinské dohodě o vývozu ukrajinského obilí, i když je stále nejistá.

V červnu také do Ruska přijel předseda Africké unie a prezident Senegalu Macky Sall, připomínají Financial Times. Putin mu prý slíbil, že vývoz obilí umožní.

Afrika v multipolárním světě

Podle Camarové se afričtí představitelé přizpůsobují multipolárnímu světu, v němž se „centra moci přesunují“. Afrika kromě Ruska obchoduje i s Čínou a nově vznikajícími mocnostmi včetně Turecka, států v Perském zálivu a Indie.

Camarová rovněž upozorňuje, že některé země frankofonní Afriky Moskvu aktivně vítají proto, že zavrhují bývalou koloniální mocnost Francii. Vojenská junta v Mali vyhnala francouzskou armádu a pozvala do boje proti džihádistickému povstání ruské žoldáky Vagnerovy skupiny.

Lavrov kritizoval země NATO za to, že mu překazily let do Srbska. Kreml to označil za ‚nepřátelský čin‘

Číst článek

Politické vazby s africkými zeměmi se snaží posílit i Spojené státy. V prosinci chtějí uspořádat summit s africkými představiteli ve Washingtonu. Bude první od roku 2014, kdy ho svolal prezident Barack Obama.

Lavrov teď v Africe jednal o programu druhého rusko-afrického summitu, který se má konat příští rok v Rusku.

Názory africké politické elity na ruskou invazi se různí. Například prezident Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi listu Financial Times nedávno řekl, že i když ruskou invazi na Ukrajinu v OSN odsoudil, nestaví se ani na jednu stranu, protože obě země udržují s Kongem vztahy.

Vůdce opozice v Tanzánii Zitto Kabwe však nebezpečné flirtování některých afrických zemí s Moskvou kritizuje. „Pravda, Američané a jejich západní spojenci vpadli v roce 2011 do Libye, ale to neospravedlňuje vpád jiné země do suverénního státu,“ říká Kabwe o Rusku na Ukrajině.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme